Zavedou Sharia!!!

Rezonuje již pár dnů virtuálním světem.

Dokonce i mezi těmi, kteří ještě nedávno bagatelizovali Feriho náklonnost k mladým ženám a nebo těmi, kteří plácání po zadku považují za běžný způsob lichocení opačnému pohlaví. Ale ví vůbec někdo, co to je SHARIA, kterou ted Talibanská vláda chce v Afghanistanu znovu nastolit?


Sharia

Je synonymum islámského práva. Ve skutečnosti však nejde o psaný kodex pravidel, ale spíše o soubor předpisů odvozených z více zdrojů, z nichž nejdůležitější jsou Korán, Svatá kniha Islámu a Sunny, která popisuje život a učení proroka Muhammada.
To je důvod, proč existuje několik různých škol islámské jurisprudence, jež se řídí islámským právem a liší se podle země, kde se provozují. Nejrozšířenější jsou Hanbali a Hanafi.

Hanbali

jsou ultraortodoxní školy, které jsou následovány v Saudské Arábii a také Talibanem.

Hanafi

jsou naopak liberální školy, praktikované mezi Sunnity ve střední Asii, ale také v Egyptě, Pákistánu, Indii, Číně, Turecku, na Balkáně a na Kavkaze.

Existují ale i další školy, jako například Maliki v severní Africe, Shafii v Indonesii, Malajsii a třeba v Bruneji. Naproti tomu iránští Šíitové zase praktikují školu Ja’fari.

Žádáme jen stejná práva, nestojíme proti mužům

Zákon a trest

Interpretace v rámci konkrétní školy islámského práva tedy určuje, co je považováno za trestný čin a jaký trest za něj bude stanoven. Nakonec ‘maxim Ubi jus, ibi remedium’ (Kde je právo, existuje také opravný prostředek) je jedním ze základních práv, které je historicky uznáváno ve všech právních systémech.

Taliban

Talibani většinou patří k většinové paštunské etnické skupině v Afghanistanu, která praktikuje sunnitskou formu islámu. Mimochodem, po sovětské invazi v roce 1979, 85% z více než 3 milionů afghánských uprchlíků v Pákistánu byli právě Paštunové. Vždy hráli ústřední roli v afghánské politice a jejich dominantní postavení bylo také často hlavním katalyzátorem spouštění konfliktu. Nejznámější uprchlík z té doby je tehdy 12letá Sharbat Gula, paštunská dívka a sirotek z uprchlického tábora Nasir Bagh na afghánsko-pákistánské hranici. V roce 1984 tuto překrásnou dívku s pronikavýma očima zachytil fotograf Steve McCurry. A tento jediný obrázek měl tehdy obrovský dopad téměř na celý svět. Díky němu, se totiž lidé začali dobrovolně hlásit do práce v uprchlických táborech. I dnes jsou na to Afghanci velmi hrdí, protože tato dívka, dnes již 50 letá žena, prožila těžký život a je stále chudá, ale nikdy neztratila svou hrdost, statečnost a sebeúctu. Pro National Geographic, která ji otiskla jako první, byla tato fotografie impulsem pro založení Fondu pro afghánské děti.

Sharbat Gula

Talibanští muži jsou silně dominantní, což dnes samozřejmě vyvolává znepokojivé otázky o tom, jakým směrem se teď v Afghanistanu výklad práva Sharia bude odvíjet. Až dosud se Talibani snažili rozptýlit obavy, že po převzetí moci nastolí znovu krutý režim, na který si ještě celý svět dobře pamatuje. Dokonce veřejně prohlásili, ze sice hodlají zrušit demokracii, protože se neslučuje s islámským právem, ale ženy budou mít v jeho rámci svobodu. Což je velká změna, protože dříve byly ženy vyloučeny z veřejného života a neměly prakticky žádná práva. Teď nová vláda tvrdí, že je připravena ženám umožnit přístup do škol i úřadů a pokračovat ve studiu, tak jak to bylo dosud.

Nejen Taliban, ale celý Afghanistan se za těch dvacet let hodně změnil. Lidé jsou vzdělanější a sebevědomější. Je samozřejmě ještě velmi předčasné dělat jakékoliv závěry. Nicméně, první slova představitelů Talibanu naznačují změny směru, kterým by se Taliban mohl v budoucnu ubírat.

Pokud chceme pomoci, musíme Sharia vzít na vědomi

pokud myslíme naši pomoc vážně, měli bychom Afgháncům pomáhat tak, aby si svou zemi změnili sami. Usnadnit jim třeba i přístup ke studiu na našich západních univerzitách. Sama vidím, jak rychle se v posledních letech mění Indie. Žije zde 200 milionů muslimů a jejich ženy dnes běžně studují na univerzitách. Potkáte je v laboratořích, nemocnicích, právních kancelářích, ale i v soudcovském taláru. Víte, že Bollywood “ovládají” muslimové? Indie je asi jediná země na světě, která zaručuje svobodu náboženství nejen ústavou, ale i zákonem. Máme tu několik různých Marriage laws, která se řídí náboženstvím a tradicí. Muslim Marriage & Divorce Law respektuje muslimskou tradici a Koran. Na rozdíl od minulosti dnešní muslimky jsou vzdělané a sebevědomé. Samozřejmě, že ne všechny, ale už v roce 2019 tady dosáhly zrušení “triple talaq”. Až do té doby se manžel mohl rozvést jen pouze pomocí zaslané sms.

Proto, až opadnou “horké” zprávy z Kábulu a nahradí je další nudné mutace koronavirusu, tornáda, a nebo jen aféry známých osobností, nezapomeňme na Afghánce. Buďme s nimi stále. Třeba jen tím, že se zapojíme do různých organizací a budeme jim tak pomáhat zvenčí. A hlavně my, ženy! My bychom měly držet za jeden provaz. Feminismus totiž není sprosté slovo. Feminismus je víra v sociální, ekonomickou a politickou rovnost pohlaví. A věřte, či nevěřte, v Indii to byli dokonce muži, kteří jako první zde feminismus začali prosazovat.

Kavárnička v Kábulu

Před lety jsem jedním dechem přečetla knížku ‘Kavárnička v Kábulu’ od Deborah Rodriguez. Je to příběh o lásce přátelství a především o životě v Afghanistanu. Vřele doporučuji, je uzasna.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, 19. srpna 2021

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

5 thoughts

 1. Skvely clanek, pani Blanko. Podobne vyvazenych textu a dulezitych vyzev by melo byt plne cele zpravodajstvi, socialni site, byt na ocich a viste na kazdem rohu, u kazde konverzace….atd.

  Vyhlizim kazdy Vas prispevek s VELKOU nedockavosti.

  Moc zdravi
  Monika Šikulová (ktera taky kdysi jednim dechem zhltla cteni o Kavarnicce v Kabulu)

 2. Skvely clanek, pani Blanko. Podobne vyvazenych textu a dulezitych vyzev by melo byt plne cele zpravodajstvi, socialni site, byt na ocich a viste na kazdem rohu, u kazde konverzace….atd.

  Vyhlizim kazdy Vas prispevek s VELKOU nedockavosti.

  Moc zdravi
  Monika Šikulová (ktera taky kdysi jednim dechem zhltla cteni o Kavarnicce v Kabulu)

  1. Milá paní Moniko! Moc Vám děkuji za pochvalu. Upřímně mě to udělalo velkou radost. Zjistila jsem, že Rodriguez napsala pokračování. Musím si to objednat. Slibuju, že zase něco napíšu. Mějte se moc hezky! Blanka Varma

Leave a Reply