Cyklon Ještěrka

Ještě nejsme za vodou s druhou vlnou coronavirové pandemie a už nás kropí hektolitry z težkých mraků, které sem na západní pobřeží Arabského moře nafoukal cyklon Tauktae.

No a zatímco, co tady děláme blbě s coronavirusem, věděl nedávno úplně každý, kdo si aspoň trochu pamatuje bollywoodskou pohádku Milionář v chatrči, s cyklonem si musíme zase poradit úplně sami.

Postupuje od jihu. Včera vypnul elektřinu v Goa, dnes celý den řádí v Mumbai. Zatím jen lehce od moře. Pro jistotu však bylo ve městě evakuováno několik nemocnic a skladů s léky. Večer by měl dorazit na pevninu do Gujaratu. Snad se trochu na moři unaví a škody nebudou veliké.

Proč zrovna Tauktae?

Kdo tyto cyklóny a bouře pojmenovává a proč si některé pamatujeme a některé ne? Vzpomene si snad dnes někdo na loňský Amphan, Nivar, Fani, Titli, Bulbul, Gaja? Asi možná jen trochu na Amphan. Zasáhl nemilosrdně a ničivě Bangladesh a indickou Kolkatu přesně touto dobou před rokem. Chcípaky si prostě nepamatujeme. Zajímavé jsou pro nás jen ty, které zabíjí a ničí. Tak to prostě je.

Kdo jim ale ta jména vymýšlí a jsou to stále ženská jména?

Historie pojmenování hurikánů a cyklónů sahá do počátku 19. století, kdy lidé označovali bouře podle míst, která zasáhli, podle jmen svatých, nebo jednoduše jen podle roku jejich výskytu. Zpočátku však pojmenovávání nemělo žádný systém. Například ničivá bouře nad Atlantikem u amerického pobřeží v roce 1842 byla nazvána jako Antjeho hurikán, protože zničila loď jménem Antje.

V polovině 20. století začali západní meteorologové pojmenovávat cyklóny pomocí některých běžných ženských jmen kvůli snadné identifikaci. No ale ti meteorologové také trochu zapomněli, že my ženy máme už dlouho volební právo a tím pádem také kecáme úplně do všeho. A tak tento trochu genderově předpojatý systém po několika protestech v roce 2000 musel skončit. Prostě šmytec, pánové. Navíc, Hong Kong již v r. 1997 navrhl používat názvy ryze lokální.

V roce 2000 se tedy Světová meteorologická organizace (WMO) rozhodla přidělovat názvy cyklónů v oblasti severního Indického oceánu pomocí seznamu, který navrhují země, obklopující tuto oceánskou pánev. Pojmenování cyklónů se vytváří dlouhé roky dopředu a má důležitá a jasná pravidla. Jména musí být politicky a kulturně neutrální, nesmí být hrubá a krutá a také by měla být krátká a snadno vyslovitelná. Maximální povolená délka názvů cyklonů je osm písmen.

Tauktae, nebo-li ještěrka.

Cyklon Tauktae, který tedy dnes večer, 17. května 2021 zasáhne západoindický stát Gujarat, pojmenovali meteorologové z Myanmaru. Slovo „Tauktae“ (vyslovuje se jako Tau’te) znamená v barmštině konkrétní druh gekona, nebo-li jednodušeji ještěrku. Do jakého rodu spadá ještěrka v barmské gramatice se zatím nepodařilo zjistit. Bouře si během své cesty přes západní pobřeží už vyžádala desítky životů. V kombinaci s přívalovými srážkami by vichřice a blesky mohly pro Gujarat představovat značné riziko i když se očekává, že bouře před přistáním na pevninu mírně zeslábne. Gujarat je ode dneška v „červeném varování“ a platí zde vyjímečná opatření. Držme palce všem lidem v tomto známém státu, kde se mimo jiné narodil Mahatma Gandhi, aby až ještěrka dorazí, byla z ní už jen slabá a vyčerpaná potvůrka.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, India, May 2021

Zdroj: Deekshith N. Pinto, TWC India


Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply