Druhá vlna

Zatímco vloni touhle dobou jsme měli v Indii tvrdý lockdown a to první SARScovidové mimino se teprve rozkoukávalo po světě, teď jeho děti udeřily s krutou bezohledností znovu. Indie po klidném podzimu právě čelí razantní druhé vlně.

Po prvním zatěžkávacím období na přelomu srpna a září, kdy v Indii denní nárůsty dosahovaly kolem 100 tisíc pozitivních případů a počet zemřelých se pohyboval kolem 1000, došlo k uklidnění situace a k rapidnímu poklesu. Nicméně, vláda byla velmi rozumná a rozvolňování umožňovala jen opravdu pomalu. Postupně se otevíraly obchody, ale jen obden a s omezenou otevírací dobou. Několik měsíců jezdily vlaky pouze s ladies coaches. Na zkoušku, protože žen cestuje méně a jsou ukázněné. Městská hromadná doprava se také obnovila, ale s přísnými restrikcemi. Všichni jsme byli vděčni i za to málo, které mnohým z nás umožnilo znovu začít pracovat a všem se zase vrátit k trochu normálnímu životu. Nošení roušek tady vždy bylo a stále je úplně poslední téma k řešení. Maximálně tak jejich design.

I když čísla dlouhodobě klesala, nikdo tu neoslavoval vítězství nad pandemií, nikdo nevolal po otevření škol a vláda dál připomínala občanům nutnost dodržování potřebných opatření. Navíc země je stále pod částečným lockdownem. Turistická víza se neudělují, v celé zemi panuje povinnost nosit roušky. Na úřadech, v bankách a v některých obchodech ostraha stále kontroluje příchozím tělesnou teplotu a zaznamenává kontaktní údaje.

Už při první vlně nebyla pandemii zasažena celá Indie stejně. Nejvíce postiženo bylo pouze 8 států z 36 (Indie má 28 samostatných států a 8 teritorií) a teď je to podobné. Zatímco na jaře se hermeticky uzavřela celá Indie, včetně vnitřních hranic všech států, na podzim se pozvolna otevřely a jednotlivé vlády si začaly pandemii řídit samy. Migrující dělníci se začali vracet zpět za prací. Jen v Maharashtra se počet těchto pracovníku odhaduje na 12 milionů. Nikam se nespěchalo, školy i země zvenčí zůstaly stále zavřené. Koncem roku byla hlavním regulátorem a WHO schválena výroba séra Covishield (AstraZeneca z The Serum Institute of India) a v lednu se začalo očkovat. Nejprve pracovníci v první linii a pak postupně ostatní.

Pořád byl klid. Bez problémů jsme si zvykli na omezený životní režim. Navíc v březnu přišla na řadu v očkování první skupina veřejnosti 65+ a 45+ polymorbidní. Jenže v té samé době vláda najednou oznámila, že dočasně zakazuje vývoz covid vakcín z Indie (Indie je největší výrobce vakcín na světě), protože je nutné urychleně proočkovat co největší počet občanů. Bohužel, netrvalo dlouho a v novinách se objevily první informace o zcela nové dvojité mutaci. Následovalo urychlené otevírání dalších očkovacích center po celé zemi a během měsíce se podařilo podat vakcínu téměř 100 milionům lidí. Jenže to zatím zdaleka nestačí. Nová mutace je agresivní a hlavně, není tu sama. A je více než jasné, že ani současné horké slunce jejich šíření rozhodné nezastaví.

Zveřejněné výsledky indických výzkumných center, potvrzené i v zahraničí říkají, že kromě B.1.1.7 (UK), B 1.351 (South Africa) a P.1 (Brazílie), cirkulujících napříč celou Indii, byl v některých státech, jako Maharashtra, Punjab a Delhi, izolován nový virus B.1.617. Jako by to samo o sobě nestačilo. Zjistilo se také, že místní kmen E484Q s kalifornským L452R vytvořily tzv. double mutation. No a po podzimním klidu bohužel hodně lidí naivně uvěřilo, že virus si na jejich silnou imunitu nepřijde a začali se chovat nezodpovědně.

Mnoho nemocnic se teď proměnilo v kovidová centra, mnoho hotelů se proměnilo v dislokovaná pracoviště pro lehčí případy a karantény. Změnila se i kategorie pacientů. Jsou teď mnohem mladší. Nedávno indická vláda zveřejnila, že 88% zemřelých bylo ve věku 45+. Není vůbec žádnou výjimkou, že nemocí z těžším průběhem ted prochází i mladí pacienti kolem 25 let.

Indie to zvládne, v minulosti čelila mnohem horším situacím. Pomáhá tomu i současné období relativního klidu. Protože, na severu země byl alespoň na chvíli zažehnán válečný konflikt s Čínou, cyklony se nám zatím vyhýbají a období dešťů se záplavami přijde až v červnu.

Jestliže vloni Indie ukázala světu, že i tak obrovské množství lidí lze uchránit pomocí přísného lockdownu, ted vysílá další poselství. “Očkujte se!”

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, India, 18. dubna 2021

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

One thought

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s