Druhá vlna

Zatímco vloni touhle dobou jsme měli v Indii tvrdý lockdown a to první SARScovidové mimino se teprve rozkoukávalo po světě, teď jeho děti udeřily s krutou bezohledností znovu. Indie po klidném podzimu právě čelí razantní druhé vlně.

Po prvním zatěžkávacím období na přelomu srpna a září, kdy v Indii denní nárůsty dosahovaly kolem 100 tisíc pozitivních případů a počet zemřelých se pohyboval kolem 1000, došlo k uklidnění situace a k rapidnímu poklesu. Nicméně, vláda byla velmi rozumná a rozvolňování umožňovala jen opravdu pomalu. Postupně se otevíraly obchody, ale jen obden a s omezenou otevírací dobou. Několik měsíců jezdily vlaky pouze s ladies coaches. Na zkoušku, protože žen cestuje méně a jsou ukázněné. Městská hromadná doprava se také obnovila, ale s přísnými restrikcemi. Všichni jsme byli vděčni i za to málo, které mnohým z nás umožnilo znovu začít pracovat a všem se zase vrátit k trochu normálnímu životu. Nošení roušek tady vždy bylo a stále je úplně poslední téma k řešení. Maximálně tak jejich design.

I když čísla dlouhodobě klesala, nikdo tu neoslavoval vítězství nad pandemií, nikdo nevolal po otevření škol a vláda dál připomínala občanům nutnost dodržování potřebných opatření. Navíc země je stále pod částečným lockdownem. Turistická víza se neudělují, v celé zemi panuje povinnost nosit roušky. Na úřadech, v bankách a v některých obchodech ostraha stále kontroluje příchozím tělesnou teplotu a zaznamenává kontaktní údaje.

Už při první vlně nebyla pandemii zasažena celá Indie stejně. Nejvíce postiženo bylo pouze 8 států z 36 (Indie má 28 samostatných států a 8 teritorií) a teď je to podobné. Zatímco na jaře se hermeticky uzavřela celá Indie, včetně vnitřních hranic všech států, na podzim se pozvolna otevřely a jednotlivé vlády si začaly pandemii řídit samy. Migrující dělníci se začali vracet zpět za prací. Jen v Maharashtra se počet těchto pracovníku odhaduje na 12 milionů. Nikam se nespěchalo, školy i země zvenčí zůstaly stále zavřené. Koncem roku byla hlavním regulátorem a WHO schválena výroba séra Covishield (AstraZeneca z The Serum Institute of India) a v lednu se začalo očkovat. Nejprve pracovníci v první linii a pak postupně ostatní.

Pořád byl klid. Bez problémů jsme si zvykli na omezený životní režim. Navíc v březnu přišla na řadu v očkování první skupina veřejnosti 65+ a 45+ polymorbidní. Jenže v té samé době vláda najednou oznámila, že dočasně zakazuje vývoz covid vakcín z Indie (Indie je největší výrobce vakcín na světě), protože je nutné urychleně proočkovat co největší počet občanů. Bohužel, netrvalo dlouho a v novinách se objevily první informace o zcela nové dvojité mutaci. Následovalo urychlené otevírání dalších očkovacích center po celé zemi a během měsíce se podařilo podat vakcínu téměř 100 milionům lidí. Jenže to zatím zdaleka nestačí. Nová mutace je agresivní a hlavně, není tu sama. A je více než jasné, že ani současné horké slunce jejich šíření rozhodné nezastaví.

Zveřejněné výsledky indických výzkumných center, potvrzené i v zahraničí říkají, že kromě B.1.1.7 (UK), B 1.351 (South Africa) a P.1 (Brazílie), cirkulujících napříč celou Indii, byl v některých státech, jako Maharashtra, Punjab a Delhi, izolován nový virus B.1.617. Jako by to samo o sobě nestačilo. Zjistilo se také, že místní kmen E484Q s kalifornským L452R vytvořily tzv. double mutation. No a po podzimním klidu bohužel hodně lidí naivně uvěřilo, že virus si na jejich silnou imunitu nepřijde a začali se chovat nezodpovědně.

Mnoho nemocnic se teď proměnilo v kovidová centra, mnoho hotelů se proměnilo v dislokovaná pracoviště pro lehčí případy a karantény. Změnila se i kategorie pacientů. Jsou teď mnohem mladší. Nedávno indická vláda zveřejnila, že 88% zemřelých bylo ve věku 45+. Není vůbec žádnou výjimkou, že nemocí z těžším průběhem ted prochází i mladí pacienti kolem 25 let.

Indie to zvládne, v minulosti čelila mnohem horším situacím. Pomáhá tomu i současné období relativního klidu. Protože, na severu země byl alespoň na chvíli zažehnán válečný konflikt s Čínou, cyklony se nám zatím vyhýbají a období dešťů se záplavami přijde až v červnu.

Jestliže vloni Indie ukázala světu, že i tak obrovské množství lidí lze uchránit pomocí přísného lockdownu, ted vysílá další poselství. “Očkujte se!”

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, India, 18. dubna 2021

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

One thought

  1. Dobrý den, posílala jsem vám zprávu na FB, zkuste, prosím, kouknout, jestli dorazila. Díky

Leave a Reply