Co se nosí v Indii?

Ačkoliv v dnešní Indii se čím dál tím vice prosazuje západní styl oblékání, příčku nejvyšší si stále pevně udržuje tradiční sárí. Důvodem této výjimečnosti však není jen tradice, ale především fakt, že sárí nosí výhradně hinduistky a těch zde žije nejvíce.

SÁRÍ NIC NENAHRADÍ

Název vychází ze sanskritského názvu satí a znamená pruh látky.  Skládá se ze tří dílů – choli, což je top ze stejné látky, spodničky a především ze 7 metrového šálu látky. Z něj se omotáním a pomocí skladů vytvoří elegantní dlouhá sukně, jejíž konec  se pak ovine kolem zad, hrudníku a ramen. Jsou známy desítky různých druhů oblékání sárí. Tady v Indii totiž také platí známé přísloví “jiný kraj, jiný mrav”, ale především “co kraj, to jiné sárí”.

Nejvíce žen v tomto tradičním oděvu potkáte na vesnících a menších městech. A Indky se v něm pohybují s neuvěřitelnou grácíí, a vůbec jim nebrání v něm vykonávat všechny domácí práce.

ZAHALOVÁNÍ ANO, ALE……

Indie je proslulá svou cudnosti a u žen to platí dvojnásobně. Není vhodné  na veřejnosti odhalovat ruce, nohy a hrudník. To však vůbec neplatí pro břicho. Podle  starověké indické tradice je pupek považován za symbol života a proto musí být ponechán volný a svobodný. A Indky se za něj rozhodně nestydí!

Naopak muslimky zde většinou potkáte zahalené v černých čadorech, pod kterými třeba ukrývají jen jeansy a tričko.  Ženy Sikhů se zase oblékají do kurt s tradičními širokými  nařasenými kalhotami.  Jako doplněk nosí přes ramena dlouhý šál, který poslouží stejně dobře, jako konec sárí. I dnes si totiž ženy v Indii stále zakrývají hlavu při vstupu do chrámů. Často se rovněž zahalují na veřejnosti, když nechtějí být okukovány. A nebo možná také jen viděny!

SÁRÍ JE SYMBOL

Indické ženy se rády oblékají a k tomu samozřejmě patří i různé šperky. I ty nejchudší vždy nosí zlaté náušnice, náhrdelníky a řady náramků, které barevně doplňují oděv. Dříve běžné bavlněné a hedvábné sárí již dávno vytlačil šifon a další umělé tkaniny. Ty umělé jsou levné, pohodlné, rychle schnou a nemusí se žehlit.  Bohaté Indky však neváhají utratit obrovské sumy za sárí z nejjemnějšího hedvábí, zdobené ruční výšivkou. A i ty vzdělané, moderně smýšlející, které běžně oblékají jeansy, nebo šaty a lodičkami, si do společnosti vezmou téměž vždy sárí. Sárí je prostě ženským symbolem indické kultury. Proto jej také nosí všechny političky a učitelky ve školách.

A pochopitelně se bez sárí neobejde žádná hinduistická svatba! 

I BEZ SÁRÍ SI TADY NAJDETE SVůJ STYL

Současná móda nabízí širokou nabídku i pro ty, které se nechtějí zařadit. Vychází pravděpodobně z pujnab stylu protože jsou to šaty různých střihů, délek a barev, které se nosí společně s bavlněnými leginami, nebo širokými kalhotami a samozřejmě nezbytným šálem přes ramena.

Indie je svobodná země, můžete nosit to, co vám vyhovuje, nebo co se vám v rámci dobrých mraců zrovna líbi. Protože žádný dress code tady neplatí. Toho si můžete povšimnout třeba při zasedání vládního kabinetu. Jeho členové pochází z různých států Indie a také se odlišně oblékají. Kus tradice, k níž oblékání bezpochyby patří, si přirozeně přinášejí i sem.

A CO INDIČTÍ MUŽI?

Jak už bylo zmíněno, Indie je multikulturní země s mnoha tradicemi, které se projevují také v oblečení. Například v Rajasthanu muži rovněž nosí turban, je však odlišný od Sikhů. Je to až 14 metrů dlouhý smotaný pruh látky. Způsob jeho uvázání je velmi důležitý, protože se podle něj rozpozná  postavení muže v rodinné hiearchii. Čím kratší konec, tím vyšší respekt. Hustý knír je nezbytnou ozdobou každého muže, protože znázorňuje především symbol mužství. A co je v Indii zajímavé, muži si zde s naprostou samozřejmostí barví vlasy, stejně jako ženy!

Indové mají nejraději jeansy, nebo kalhoty a košili.  Kurty různých délek jsou zde rovněž oblíbené, protože jsou pohodlné. Místo obleku zde muži nosí jen typické vesty se stojáčkem. Nezapomínejme, že Indie se nachází v subtropickém pásmu. Oblek je spíše vhodný pro manažery pohybující se v klimatizovaných limuzínách, než pro běžný život v 45° vedrech. Pro zvláštní příležitosti si muži většinou obléknou tradiční, avšak slavnostní kurtu s kalhotami a velmi často i krajově odlišný  turban.

Tak jako je sárí typicky ženským znakem indické kultury, obyčejný  bílý lněný oblek s “lodičkou“ na hlavě, je neodmyslitelný symbol  hinduismu v mužském podání. Dodnes jej mnoho Indů nosí, protože je pro zdejší klima nejvhodnější. Ale především “muž v bílém s lodičkou” je symbolem indické tradice, hrdosti a nezávislosti.

Blanka Varma, Navsari, Indie, duben 2019

besthelpinghands.com


Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply