GOA

Indická svatyně křesťanství a svobody s nekonečnými písčitými plážemi…….

GOA JE NEJMENŠÍ INDICKÝ STÁT,

ležící na jihozápadním pobřeží Arabského moře a měřící pouhých cca 150 km.  Evidentně to není nedostatek, protože si tato pidizemě již dlouhodobě udržuje pevnou pozici nejbohatšího indického státu.

Goa je nejen křesťanská bašta Indie, ale rovněž země svobody, nespoutané lásky a hříchů. A tyto “nešvary” sem před mnoha lety zavlekli….  hippies.¨

PRVNÍ VYZNAVAČI

tohoto alternativního způsobu života  sem dorazili už v šedesátých letech minulého století. Zpočátku byli Goané lhostejní vůči těm polonahým, věčně tančícím a marihuanu kouřícím cizincům. Postupem času se ale přizpůsobili a přímým důsledkem je i současná Goa, která se tolik liší od ostatní “cudné” Indie.

Turismus se záhy stal hybnou pákou ekonomiky tohoto malého indického státu.  I dnes, po vice jak půl století si Goa stále udržuje svůj nespoutaný styl života. Levný alkohol, luxusní hotelové komplexy, bary a restaurace na krásných palmových plážích každoročně přilákají mnoho turistů z celého světa. Už to ale dávno není ta bezstarostná doba květinových dětí. Byznys je byznys a nyní tu kromě angličtiny, němčiny, španělštiny uslyšíte i ruštinu. Navzdory tomu se sem “staří” hippies pořád rádi vracejí Duch svobody  zde stále žije, jen za něj už zaplatíte  nesrovnatelně vice.

VASCO DE GAMA

je kupodivu  mnohem známější a větší, město, než metropole Panaj.

Bylo pojmenované po svém objeviteli. Nebyl jím nikdo jiný, než portugalský mořeplavec a pozdější vícekrál v Indii Vasco  da Gama. On jako první z Evropanů, dávno před Brity, 20. května 1498 přistál k západním břehům indického poloostrova.  Bylo to tak trochu štěstí a náhoda a Vasco da Gama tímto objevem, položil základy světového multikulturismu a globálního  imperialismu. Portugalci byli totiž první, kdo do Evropy přivezli indické koření, bavlnu, len, ale i další plodiny a obchodní zboží. A teprve za dalších dlouhých 100 let je následovali Britové. Vzájemné obchodování se rychle rozrostlo a  trvá dodnes. 

Goa byla pod správou Portugalců až do roku 1961, kdy se definitivně osamostatnila a stala se jedním z mnoha států nezávislé Indie.

GOA JE PŘEDEVŠÍM LETOVISKO,

které naplňije očekávání náročných turistů. Nabízí totiž nejen odpočinek na pláži s různými sportovními aktivitami, ale  především také vzrušující večerní zábavu. Nicméně zcela jistě zaujme i aktivní cestovatele a milovníky památek. Již pár set metrů od pláže se totiž,  jakoby mávnutím kouzelného proutku, ocitnete ve staré, portugalské kolonii.

BAZILIKA BOM JESUS,

patří mezi nejstarší kostely v Goa  a je považována za jeden z nejlepších příkladů barokní architektury. Své jméno odvozuje od Bom Jesus, což v překladu znamená “dítě Ježíš”

KATEDRÁLA SVATÉ KATEŘINY,

vybudovaná v roce 1510, je nejvetší kostel v Goa a rovněž jeden z nejkrásnějších  na světě. Není tedy divu, že stavba této majestátní bile krásy trvala téměř 80 let.

K OSTEL SV. FRANTIŠKA Z ASSISI

je nejen nádhernou památkou ale především důkazem bohatého životního stylu, který v Goa existoval před mnoha staletími.  Stavba z r. 1661 představuje ohromující propojení barokního, toskánského a korintského stylu. Vnitřní interiér je vyzdoben obrazy ze života sv. Františka z Assisi a překrásnými vyřezávanými, dřevěnými freskami.

.

TROPICAL SPICE PLANTATION,

je fantastická přírodní zahrada, kde  uvidíte  většinu exotického koření in natura,   Dozvíte se, jak se pěstuje vanilka, skořice,  pepř, nebo zázvor, ale také uvidíte  tropický “evergreen” strom kešu. Mimochodem, kešu je jedna z hlavních plodin pěstovaná na jihu Indie. Mnohé koření, nebo jejich produkty si v zahradě můžete rovněž  zakoupit.

KROKODÝLI V CUMBARJUA

tráví své dny lenošením na blátivých březích úzkého kanálu, který spojuje  dvě největší řeky v Goa – Zuari a Mandovi. Je to také jediné místo, kde krokodýli v Goa mohou být viděni ve volné přírodě. Také je zajímavé, že tito původně sladkovodní dravci, se postuně přizpůsobili  přežití ve slaných vodách kanálu. Goané je nazývají „mugger“, a tvrdí, že jsou mírumilovní a neškodní. Pravda je, že většina krokodýlů v Cumbarjua je zvyklá na lidskou přítomnost tolik, že ani místní děti  se jich nebojí a dokonce plavou v jejich těsné blízkosti.

OCHUTNEJTE SKVĚLOU GOANSKOU KUCHYNI

jejíž základem jsou pochopitelně ryby. Připravují se na mnoho způsobů a jsou vždy čerstvé a neuvěřitelně chutné. Nacházíte se přece v zemi koření! A kdyby vás ryby snad omrzely, máte ještě mnoho příležitostí ochutnat klasická indická jídla, která všechny zdejší restaurace  rovněž nabízejí.

Přeji Vám šťastnou cestu  a dobrou chuť!

Blanka Jeetendra Varma, Navsari, May 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply