Udělejte to jediné, co můžete. Vytáhněte kostlivce ze skříně!

zopakovala znovu Priya Ramani novinářům tuto středu, 17.února 2021 těsně po vynesení osvobozujícího rozsudku.

“Právo na dobrou pověst nelze chránit za cenu ztráty spravedlnosti a důstojnosti ženy. To je zaručeno v Ústavě. Stížnost se zamítá.” Zazněl středeční verdikt Nejvyššího soudu v Delhi. A je nanejvýš pravděpodobné, že tady v Indii půjde o průlomový rozsudek.

Tato kauza začala 12. října 2017, kdy indické Vogue zveřejnilo článek známé indické novinářky Priya Ramani s titulkem “Harvey Weinsteins of the world”. Ramani článek koncipovala jako otevřený dopis, který začínal slovy “Dear Male Boss…” A v něm podrobně popsala sexuální obtěžování, kterému byla sama vystavena během pracovního pohovoru. A o rok později pokračovala v návaznosti na světové hnutí Me Too prostřednictvím tweetu, kde připomněla svůj dopis ve Vogue a vznesla obvinění ze sexuálního zneužití proti tehdejšímu ministru zahraničních věcí M.J. Akbarovi: „Otevřela jsem toto téma svým osobním příběhem. Nikdy před tím jsem ale M.J. Akbara nejmenovala. Až nyní. Protože ON přece “nic neudělal“. Spousta žen má s tímto dravcem mnohem horší zkušenosti než já. Možná teď najdou odvahu a podělí se o ně.“

A přesně to se také stalo. K Ramani se začaly připojovat další oběti. Nakonec jich byl dlouhý seznam.

Odpověď přišla záhy. M. J. Akbar 15. října 2018 podal na Ramani žalobu za pomluvu a údajné hanobení obviněním ze sexuálního zneužití, které se stalo před dvaceti lety. 17. října 2018 ale rezignoval na funkci ministra zahraničí. The New York Times v té době popsal Akbara jako jednu nejvýznamnější osobností, která byla hnutím MeToo neprávem poškozena. M.J. Akbar a jeho tým 97 právníků podali na Priya Ramani trestní oznámení. Opravdu! 97 právníků proti křehké ženě, která ho jako první veřejně obvinila z obtěžování, jež se odehrálo mnoho let nazpátek v době, kdy byl Akbar prominentním redaktorem novin a Ramani téměř na záčátku své kariéry.

Akbar soudu prohlásil, že Ramanina obvinění byla vymyšlená, lživá a jemu zničila život, dobrou pověst a naprosto zruinovala jeho úspěšnou kariéru. Jeho advokát žádal potrestání odnětím svobody.

Priya Ramani, které hrozily až dva roky vězení, však tato tvrzení zpochybnila. “Ve všech svých sděleních týkajících se pana Akbara jsem vždy mluvila pravdu ve veřejném zájmu a ve veřejném blahu. Doufala jsem, že můj osobní příběh, který se stal i součástí hnutí MeToo, osloví ženy a pomůže jim lépe porozumět jejich právům na pracovišti.“ Rozhodně odmítla obvinění, že se kauzou chtěla zviditelnit. “Nemám tím co získat. Jsem známá novinářka a žiji poklidný život. Tento soudní případ mě stál mnoho peněz a energie. Byla jsem zastrašována a žila pod neustálým psychickým tlakem. Kdybych mlčela, tohoto všeho bych byla ušetřena. Ale já jsem přesvědčena, že právě toto by nebylo správné. Bylo nutné otevřít toto téma. Je totiž důležité, aby se ženy přestaly bát hovořit o sexuálním obtěžování. Mnohé z nás jsou totiž stále vychovávány k přesvědčení, že mlčení je ctnost. Ne, Není!”

Tuto středu, 17. února 2021 tedy soud zamítl Akbarovu žalobu s odůvodněním, že obvinění nebyla prokázána. Ve svém 91stránkovém verdiktu uvedl, že „navzdory tomu, jak jsou někteří jednotlivci ve společnosti respektováni, stává se, že ve svém osobním životě mohou projevovat extrémní krutost vůči ženám. Jednoduše jen proto, že jsou mocní.“ Po osvobozujícím verdiktu Ramani na dotaz novinářů odpověděla „ Cítím se úžasně! Je skvělé nechat si potvrdit vaši pravdu před soudem. Pravdu ve jménu všech žen, které našly odvahu a vyslovily se proti sexuálnímu obtěžování. Já jsem byla oběť, a přesto jsem stanula před soudem jako obžalovaná! Děkuji všem, kteří jste celou dobu stáli při mně.”

Je to i skvělá zpráva o indickém soudnictví, které stále ovládají hlavně muži.

Mimochodem, Priya se svým manželem, rovněž novinářem a dalšími přáteli nedávno založila instagram “Indialoveproject”, projekt který pomáhá a podporuje, v Indii stále často odmítané, mezikastovní a mezináboženské vztahy. Jsou to příběhy o lásce se šťastným koncem. Příběhy o lásce, kterou si ti dva často museli tvrdě vybojovat.


Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, únor 2021

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply