Den Republiky včera ovládli Sardars a Gaddars.

Včera celá Indie slavila 72. výročí založení republiky. Indie si kdysi svoji nezávislost musela tvrdě vybojovat. Po téměř 350 letech britské nadvlády se jí to konečně podařilo 15. srpna 1947. A další dlouhé měsíce trvalo, než byla sepsána a schválena indická ústava, mimochodem nejdelší ústava na světě. Konečně, 26. ledna 1950 byla založena Indická Republika. Toto datum patří mezi významné události každého občana Indie. Jsou na tento den právem hrdi, i když většina jej dnes už zná jen ze školních učebnic. Přesto si lidé místo běžného pozdravu mezi sebou přejí “Happy Republic Day” píší SMS a účastní se různých oslav na veřejnosti. Den Republiky je jediný den, kdy Premier promlouvá k národu ze známé Red Fort v Old Delhi a následně se koná přehlídka na hlavním bulváru Rajpath, vedoucím od Prezidentského paláce k India Gate v New Delhi. Včerejší 72. oslavy založení republiky nebyly tak velkolepé, jako dříve. O to více se staly svátkem hrdosti. Indie, i přes vice než 10 milionů nakažených virem SARS covid 2, zvládá světovou pandemii velmi dobře. Bohužel, včerejší slávu zakryl zlověstný mrak a připomněl tak hrozící destabilizaci.

Indická vláda totiž kromě pandemie, přírodních kalamit a hrozící války s Čínou a Pákistánem, již řadu měsíců čelí mohutným stávkám farmářů. Včerejším oslavám předcházely důkladné přípravy s velkým respektem k současné situaci. Obavy byly na místě. Farmáři se s plánovaným protestem v Delhi zrovna v den výročí, totiž vůbec netajili. A skutečně! Již v předvečer oslav dorazily do hlavního města tisíce farmářů, převážně z Punjabu a Haryany, aby znovu připomněly své požadavky. Bohužel se stalo přesně to, čeho se všichni obávali. Včera desítky protestujících pronikly do pevnosti, narušily oslavy a ohrozily projev premiéra.

NEW DELHI, INDIA – 2021/01/26: Protesters gathering at the Red Fort during the demonstration. Thousands of farmers from Punjab and Haryana state continue to protest against the central government’s new agricultural Laws. Delhi Police gave permission to protesting farmers’ tractor parade on Republic Day. The parade started from Singhu, Tikri and Ghazipur borders points. (Photo by Naveen Sharma/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Kdo vlastně jsou ti sardars a gaddars? Punjab je nejen stát, ale také nejúrodnější část Indie. A především je to od nepaměti země Sikhů, udatných mužů s dlouhými vousy, ale také nikdy nestříhanými vlasy, pečlivě stočenými a ukrytými pod barevným turbany. Sikhům v Indii nikdo neřekne jinak, než “sardars”. Ti, kteří včera násilně napadli Red Fort byly nejspíš všichni sardars. Především to byli ale gaddars, nebo-li zrádci, jak je okamžitě nazvali samotní zástupci Unie farmářů. A většina z nich ještě včera tuto svévolnou agresi odsoudila a od výtržníků se jasně distancovala. Bohužel, smutná pachuť fanatickeho vytrznictvi ale stále přetrvává.

Proč farmáři stávkují? Indie má 28 států a 8 teritorii. Území s vlastními, ale i federální vládou delegovanými, pravomocemi. Až dosud se farmáři řídili orgány jednotlivých států, které určovaly ceny, ale také třeba nařizovali, nebo omezovali množství skladovaných komodit. Ne vždy a ne všude to bylo pro farmáře výhodné. Farmáři už dlouho volali po větší svobodě a nezávislosti. Vláda tedy v loňském roce přišla s návrhem nového federálního zákona, který by jasně stanovoval pravidla, stejná pro všechny. A o tom se ted diskutuje. Farmáři vládě vyčítají, že je nebere na vědomí, nejraději by chtěli obchodovat sami, což úplně není možné. Jednak je vláda zodpovědná za zásobování celé země a také jsou zde komodity, které se v tuzemsku neprodají a jsou určeny jen na vývoz.

Vláda teď sedí na velkém sudu s prachem. Farmářská Unie a lobby je totiž v Indii neuvěřitelně silná. A farmáři, zejména z těchto dvou severních států, jsou si toho dobře vědomi. Navíc někteří Sikhové z Punjabu se již dlouhou dobu netají s touhou po větší samostatnosti, ne-li úplného odtržení od Indie. Tyto současné nacionalistické a populistické snahy jsou o to nebezpečnější, že jsou čím dál tím víc podporovány a rozdmýchávány prostřednictvím sociálních sítí ze sousední Číny a Pákistánu. Jak Čína, tak i Pákistán by jakékoliv oslabeni uvnitř Indie jen uvítaly. Vláda proto musí tento třaskavý konflikt vyřešit rychle. Jinak se napětí může stupňovat. A případné použití armády proti farmářům by situaci mohlo jedině vyostřit. V indické armádě totiž slouží mnoho Sikhu, ale také vojáků pocházejících z farmářských rodin. Rovněž služba u policie je velmi často východisko z nuzného vesnického života pro mladé chlapce a dívky. A ti všichni se v případném střetu proti svým otcům, bratrům a dědům nejspíš nepostaví.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, leden 2021

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply