I Indie má svůj Divoký západ

Kutch

Divoký západ Indie. A nebo také fascinující a zároveň drsná část země. Jako největší okres ve státě Gujarat, ale dokonce i v celé Indii, se Kutch pyšní fantastickou krajinou, kulturními zajímavostmi a neuvěřitelně inspirující historií.

Patří také mezi ty nejstřeženější. Na severu po celé své délce sousedí s Pákistánem, na západě je omývan Arabským mořem.

Převážnou část krajiny  tvoří nekonečná, bílá poušť. Její  zářivý písek není nic jiného než sůl.  Ran of Kutch, jak se nazývá, je oblastí mnoha ekosystémů, zejména mangrovníků a pouštní vegetace. Její pastviny se staly domovem různých forem divoké zvěře, které se přizpůsobili těmto drsným podmínkám k životu. Stejně jako lidé, kteří zde již po staletí těží tento dar země, indické bílé zlato.

Bhuj

Je okresní město, založené již počátkem 16. Století, V minulosti  bylo  terčem mnoha útoků. Nejvetší zkázu však přinesla opakovaná zemětřesení.  To poslední v roce 2001 bylo zničující. Více jak polovina města, včetně mnoha památek, byla tehdy značně poškozena. Dnes již je vše opraveno a návštěvníci se mohou znovu dojímat jejich neuvěřitelnou krásou.

Chrám Shri Swaminarayan  

postavený ze zářivé bílého mramoru je dokonalým a architektonicky mistrovským dílem.

Swaminarayan byl asketický jogín, který putoval Indií, až se nakonec na počátku 19.století usadil právě v Bhuj.  Díky svému učení  i pokornému přístupu k životu, měl již za svého života mnoho obdivovatelů a následovatelů nejen z řad hinduistů, ale také muslimů. Mimochodem, toto je v Indii běžné i dnes. Lidé věří ve své bohy, to však neznamená, že během života nezačnou uznávat nějakého učitele (kazatele) i třeba odlišné víry, který jim pomáhá najít správnou cestu.

Aina Mahal

Aaina Mahal neboli „Zrcadlový palác“ byl postaven během vlády maharaji Lakhpatiho v polovině 18. století.  Autorem toho architektonického skvostu je Ram Singh Malam, geniální umělec, který se nejprve mnoho let vzdělával v Evropě, aby se pak vrátil do Indie a zúročil své nadání a zkušenosti.  To se mu nepochybně podařilo, protože palác i jeho interiéry jsou jedinečným a nadčasovým klenotem, jehož výjimečnost tvoří kombinace různých  stylů a dokonalé řemeslné dovednosti. Pro návštěvníky je největší atrakcí Zrcadlová síň. Zrcadla jsou zde rozmístěna po stěnách, na stropě, sloupech, ale dokonce i v oknech, což prostoru dodává neuvěřitelné kouzlo světla a třpytu.

Solné plantáže

zajišťují již po staletí obživu místních obyvatel v tomto neúrodném kraji. První písemné odkazy zmiňují výrobu soli v Kutch již před 600 lety. K největšímu nárustu těžby došlo v době Britského imperia a i v současnosti je Kutch největší zásobárnou soli v zemi. Celková její  produkce v Indii je asi 18 milionů tun ročně a 63% z tohoto množství pochází  právě z oblasti Kutch.

Mandvi Beach

Pláž Mandvi je nedotčené a klidné mořské pobřeží, ale také jednou z nejpopulárnějších prázdninových destinací v regionu.  Hedvábně hladký písek z pláže Mandvi vytváří příjemný koberec, který zvolna vstupuje do Arabského moře.  Nekonečná přírodní pláž je úžasným místem pro odpočinek, nebo klidnou projížďku na koních, či velbloudech. Na své si však přijdou i milovníci vodních sportů, jako jsou např. parasailing, vodní skútry, nebo vzrušující jízdy písečnými dunami  na čtyřkolkách.

“Pražský” palác v Bhuj

Prag Mahal bohužel nezaložil Karel IV., ale až o pár století později indický panovník Rao Pragmalji II,  po kterém je také tento palác, pojmenovaný. Celé stavbě, postavené v italském, gotickém stylu, dominuje vysoká hodinová věž, na jejíž zdech můžete i dnes spatřit velké praskliny, způsobené silnými otřesy půdy v minulých letech.

Flamingo city

nacházející se přímo v Rann Kutch není v pravém slova smyslu město, ale doslova skutečný ptačí ráj. Je až neuvěřitelné, že se tyto neúrodné prosolené laguny  každoročně  stanou domovem asi milionu plameňáků, kteří sem přilétají za teplým počasím a především, aby zde  zahnízdili a přivedli na svět svá mláďata. Období od října do února je tedy nejvhodnější čas pro pozorování těchto vznešených, růžově zbarvených, vodních krasavců.

Patchwork a výšivka

patří  do Kutch stejně jako sůl a plameňáci.  Vyšívané textilie zdejších žen právem náleží  mezi tradiční indické řemeslné výrobky, známé po celém světě.  Vyšívací techniky se zde předávají z matky na dceru po mnoho generací.

Kutchské ženy vlastně nemají na výběr.  Nehostinná krajina jim totiž ani jiný způsob obživy neumožňuje.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, India, Srpen 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply