Vyber si! Svatba, nebo kriminál!

A svůj horoskop si klidně strč za klobouk!

“Protikladné horoskopy v žádném případě neomlouvají”….. rozhodl tento týden Nejvyšší soud v Mumbai. Indové již tradičně hodně věří astrologům a podle jejich předpovědí činí mnohá důležitá životní rozhodnutí. A co teprve Nadi palm leaves readers! To jsou tamilští astrologové, kteří umí přečíst budoucnost ze starých palmových listů. Toto je však trochu jiný případ.

Harassment se nevyplácí

Tento příběh začal již před téměř 9 lety. V prosinci roku 2012 jedna mladá žena ohlásila na policii v Mumbai znásilnění. Do protokolu uvedla, že s pachatelem se zná, protože spolu pracují již řadu měsíců v jednom hotelu. Tvrdila, že obviněný muž ji po dlouhou dobu fyzicky i duševně vykořisťoval a ponižoval. Protože byl ale její nadřízený, bála se ho a nedokázala se mu vzepřít. A to ani tehdy, když po ní žádal pohlavní styk. Když pak otěhotněla, donutil ji, aby šla na umělé přerušení. Aby ji přesvědčil, slíbil, že si ji po dvou letech vezme. Bohužel o ni ihned ztratil zájem a dokonce se jí začal vyhýbat.

Dám Ti šanci. Vem si mě!

V Indii stále platí zákon, jehož pomocí se muž, obviněný ze znásilnění, může vyhnout trestu. Musí se ale s obětí oženit a ta musí samozřejmě souhlasit. Není to běžné, ale děje se to. A nejen v případech skutečného znásilnění, ale i tehdy, kdy oběť “prozře” až trochu později. Jenže právě ty chudé dívky často nemají na vybranou, protože je do svatby donutí vlastní rodina.

V prosinci 2012 tedy policie zaregistrovala trestní oznámení znásilnění a předvolala obviněného muže. Ten se dostavil společně se svými rodiči a všechny přítomné ujistil, že poškozenou dívku pojme za ženu, jak mu velí jeho čest. Jeho výpověď byla zaprotokolována, načež navrhovatelka již 6. ledna 2013 své obviněná stáhla.

Astrolog a maminka má vždycky pravdu

O týden později se však obviněný muž dostavil na policii znovu a oznámil, že si dotyčnou nemůže vzít a jako pádný důvod uvedl neslučitelný manželský horoskop, který si údajně nechal vypracovat.

Jakmile se to postižená žena dozvěděla, své původní trestní oznámení okamžitě obnovila.

Případ se vlekl dlouhých 8 let a teprve nedávno Nejvyšší soud rozhodl. Během líčení obhájce obviněného tvrdil, že přece šlo jen o porušení slibu, a nikoliv o falešný příslib manželství. Trval na tom, že vzhledem k tomu, že se jejich horoskopy neshodují, jedná se o zásadní astrologickou překážku a proto v žádném případě nelze vzájemné vztahy dále rozvíjet.

Lhát se nemá!

Rozhodnutí soudu zaznělo však jasně: „Existuje dostatek materiálů, které dokazují, že obviněný od počátku neměl v úmyslu dodržet svůj slib, že si stěžovatelku vezme. Lstivým příslibem manželství ji jen přesvědčil, aby stížnost stáhla. Je tedy nepochybné, že nekompatibilní horoskop byl vytvořen pouze pro zastření skutečnosti”.

A co více. Nejvyšší soud rovněž dospěl k závěru, že mužova námitka si v žádném případě nezaslouží ani nejmenší ohleduplnost, protože faktické důkazy odhalují trestný čin znásilnění.

Spadla klec

To teda teď má ten kluk docela blbý. Hrozí mu několik let vězení a také bude muset oběť finančně odškodnit. Protože podle indického trestního zákoníku je znásilnění spáchané osobou v nadřízeném postavení trestáno vždy přísnější sazbou. V Indii není radno si zahrávat s kecy o manželství, protože falešný slib manželství jako trestný čin (“pohlavní styk s obětí pod záminkou falešného příslibu uzavření manželství je a měl by být trestný čin znásilnění podle trestních ustanovení”) potvrdili již několikrát soudci svými rozsudky. A v případě porušení slibu? No, to zase může být trochu drahé, protože poškozená strana má právo žádat o náhradu škody. To právo máji však obě strany. Svedená žena, ale i zhrzený muž.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, září 2021

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply