Mumbai nebo Bombay?

Co je správně a kdo se v tom má vyznat, že?

Úplně první název byl Bombain, neboli “Dobrá zátoka” používaný v 16. století Portugalci. V té době ale “zátoku” tvořilo  sedm malých ostrovů.

Když se v roce 1661 anglický král Karel II. oženil s Portugalkou Kateřinou Braganzou,  dostal  tyto rybářské ostrůvky  věnem.  V polovině 18. století  Britové zahájili rozsáhlou rekultivaci a ostrovy postupně spojili.   A začala také výstavba budoucí metropole.  Z původního Bombain se stala Bombay, přesně podle potřeb správné anglické výslovnosti.

A nejspíš by jí tento známý název zůstal navždy. Kdyby…..  v roce 1995  indický politik Siv Shena  neinicioval změnu.  Bylo to období odmítání všeho britského a přejmenovávání  anglických názvů. Strana uspěla ve volbách a  z Bombay se stala Mumbai.  Jako pocta bohu Mumbadevi. Paradoxem je, že Angličani okamžitě akceptovali  nový název Mumbai,  zatímco sami Indové stále používají Bombay, ale i Mumbai. Zvyk je prostě železná košile.

Mumbai je obchodní centrum Indie. A rovněž take 25ti milionová moderní metropole, která se stále rozrůstá.  Ještě než vaše letadlo dosedne na mezinárodní letiště Chhatrapati Shivaj,  máte možnost pozorovat velikost města s vyčnívajícími mrakodrapy a výškovými budovami, jež na mnoha místech obklopují  známé modré slumy.  Však také úspěšný film Milionář z chatrče byl natočen právě zde.

Pokud jste sem nepřiletěli za byznysem a chcete prožít pár klidných, ale i vzrušujícíh dnů, pak se určitě ubytujte v jižní Mumbai, nejlépě ve čtvrti Colaba. Tato koloniální část města vás vráti zpět do staré dobré Anglie. Poznáte indický život, ale nebude vám chybět evropský standard.

Gateway of India, triumfální oblouk, který nechali britové postavit na počest první návštěvy  britského monarchy v Indii, krále George V. a královny  Marie, si musí odškrtnou každý návštěvník Mumbai. Navíc Odtud  každou půl hodinu odplouvají výletní lode, buď na krátkou, okružní plavbu, nebo  také na Sloní ostrov.  Elephanta caves je mystické místo se sbírkou jeskynních chrámů, převážně zasvěcených hinduistickému bohu Šivovi. Cestou na ostrov  minete mnoho vrtných ropných věží, ale také uvidítě  část indické, vojenské základny s kotvící námořní, letadlovou lodí.

Hned vedle Brány do Indie se skví další architektonický klenot, hotel Taj Mahal, který postavil v r. 1903 Jamsetji Tata. Byl to první plně elektrifikovaný hotel v Indii a rovněž první hotel s funkčními elektrickými výtahy. Ceny za ubytování jsou vysoké, avšak můžete navštívit jen jeho kavárnu v posledním patře a nebo nahlédnout do některých  obchodů luxusních světových značek v přízemí. Taj Mahal se stal terčem  rozsáhlého teroristického útoku v r.2008, kdy část budovy byla zachvácena plamenem.

Pár set metrů od Gateway  se nachází centrum koloniálního města s náměstím Kala Ghoda, pojmenovaném podle sochy černého koně, stojící v jejím středu. Když půjdete pěšky, lépe poznáte místní život a také se po cestě můžete zastavit na oběd či na kávu v přilehlých  kavárnách a restauracích. V této, spíše umělecké části koloniálního města  se nachází řada kulturních památek, a je plný muzeí, uměleckých galerií a vzdělávacích institucí.  Nepřehlédnutelná je Mumbaiská universita, nebo Hlavní soud, jehož budova právem patří mezi architektonické skvosty koloniální Anglie.

Pokud  vás nezláká k odpočinku přilehlý centrální park u soudní budovy, vraťte se nazpátek a prohlédněte si  druhou nejstarší  sefardskou Synagogu v Mumbai.

Colaba , ale i Kala Ghoda je určitě místo vhodné pro vaše nákupy. Pokud však  netoužíte po kamenných obchodech s kvalitou a pevnými cenami, pak  doporučuji zajet na Crawford Market. To je ráj obchodníků a pravý indický blázinec!  Původní budova už dávno nestačí a proto se obchod rozrostl do přilehlých ulic. V jedné najdete pouze elektroniku, v jiné šperky, v další  látky a oděvy. Tahle část Mumbai  rozhodně nikdy nespí!

Komu se poštěstí, že navštíví Mumbai v době nějakého důležitého kriketového utkání, nenechte si ho ujít. Indie patří mezi světové špičky a tomto sportu a kriket tady hraje každý malý kluk., tak jako v Evropě fotbal.  A až se budete v noci vracet po Marine Drive do vašeho hotelu, zcela jistě vás zaujme rozzářený palác v blízkosti  vlakové zastávky Charni Road. Je to Saifee Hospital, kterou založil v r. 1948 Syedna Mohammad Burhanuddin.

Mumbai má  díky své poloze a proudění vzduchu jednu obrovskou výhodu. Po celý rok je zde témeř stejné klima. Zatímco jinde v některých měsících teploty dosahují 50 stupňových veder a v zimě se usazují kolem 10 stupňů, v Mumbai je po celý rok téměř stejně příjemně. Žádné extrémy.

Blanka Jeetendra Varma

Mumbai, leden 2020

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply