Hidžáb na operačním sále?

7 studentek medicíny v jihoindické Kerale žádá o možnost oblékat si na operační sál speciální oděv v souladu s jejich vírou.

7 studentek medicíny na Government Medical College v Thiruvananthapuramu v jihoindické Kerale odmítají nošení obvyklých zelených plášťů, kalhot a čapky a místo nich požadují speciální oděv v souladu s jejich vírou k islámu. Svůj požadavek na vedení školy zdůvodnily, že “nošení hidžábu” je pro muslimské ženy podle jejich náboženského přesvědčení za všech okolností povinné.” “Pro muslimky nosící hidžáb je nesmírně těžké najít rovnováhu mezi oblékáním náboženského oděvu a zároveň dodržovat předpisy nemocnic a operačních sálů”, uvedly ve svém dopise.

Ředitelka Dr. Lynette Morrisová iniciovala vytvoření nezávislé komise, která požadavky studentek projedná, ale také současně uvedla: “Nárokům studentek zatím nelze vyhovět. Na operačních sálech musí být dodržovány mezinárodní standardy. Prvořadá je pro nás vždy bezpečnost pacienta.”

NE hidžábu na akademické půdě

Žádost studentek má nejspíše pozadí v loňském vývoji podobné kauzy v sousední Karnatace, poté, co státní vláda, tehdy vedená BJP, zakázala hidžáb na akademické půdě. Toto rozhodnutí ostře rozdělilo veřejné mínění, přičemž jedna část tvrdila, že náboženské zvyky nemají ve vzdělávacích institucích místo, a druhá pohlížela na zákaz hidžábu jako na zásah proti právům menšin. Věc se dostala až k soudu. Hlavní soud v Karnatace potvrdil vládní nařízení s tím, že hidžáb není v islámu nezbytnou praxí.

Tento verdikt byl však napaden u Nejvyššího soudu v Delhi. Dvoučlenná lavice soudců vynesla nulový verdikt, protože jeden soudce rozsudek vrchního soudu potvrdil a druhý jej odmítl. Nejvyšší soud tedy přizval k příštímu projednání věci lavici složenou ze tří soudců.

Co říká o hidžábu Korán?

Všechno a nic. Je tolik různých výkladů a překladů. Navíc, sami muslimové tvrdí, že Koránu lze porozumět pouze, když ho čtete v originále. Další věc je, že kromě Koránu, existují ještě různé školy muslimského práva, kterými se komunity také striktně řídí. Největší a nejhlavnější sekty jsou Sunnité a Šíité. A obě tyto sekty mají své vlastní školy. Přestože mezi těmito školami existují značné názorové rozdíly, muslimský svět je všechny považuje za správné. Žádná škola tak nemá větší význam než jiná. A stejně to bude i s hidžábem. Jedni ho striktně vyžadují, jiní ne.

Je to políček indicé demokracii?

Indie i po tomto sporu nepochybně zůstává největší demokracií světa a to nejen díky množství obyvatel. Právě proto, že rozdílné náboženské komunity, včetně menšin, se zde vzájemně respektují. Indie, jako pravděpodobně jediná země na světě, používá rozdílné zákony pro uzavírání manželství, ale také rozvody v souladu s náboženskou vírou. Kromě Common law, které zde zavedli Britové, v Indii pro rodinné právo používáme The Hindu Marriage Act, The Parsi Marriage Act, The Christian Marriage Act, Sharia, The Special Marriage Act, atd., atd.

S náboženstvím je to v Indii jako se vším. Je incredible. Vše je možné. Já sama mám mezi přáteli muslimy. Ať už muslimky, které nosí evropské minišaty, nebo třeba smíšené páry, kdy manželé muslimové respektují přání svých žen jiného vyznání.

Blanka Jeetendra Varma

Mumbai, India, červen 2023

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply