Manuál, jak “přežít” Indii tak, že si ji zamilujete.

Rozhodli jste se navštívit Indii? Tak i těm největším dobrodruhům bych doporučovala si cestu předem dobře naplánovat. Důležité jsou tři faktory. Dobře se nad nimi zamyslete. Vyhnete se zbytečným překvapením a usnadní vám to cestování.

 1. Čas
 2. Místo
 3. Jaký typ turisty jste

1. Čas

Turistické období v Indii trvá zhruba od poloviny září do konce března. V této době totiž na většině území panují příjemné teploty. Koncem března se začíná oteplovat a v květnu na mnohých místech teploty dosahují až 50 stupňů Celsia. A i když budete třeba spát v klimatizovaných hotelích , prohlídka památek pod širým nebem trvá několik hodin. To bude vysilující pro každého. Zhruba v polovině června začíná tříměsíční monzunové období. Ne, že by pršelo nepřetržitě, ale když prší, tak leje opravdu silně a hlavně déšť přijde znenadání. Než otevřete deštník, jste už většinou promočení. To by až tak nevadilo, protože je tu stále teplo, monzuny ale provázejí záplavy. Ty pak mohou zkomplikovat vaše cestování, protože někde třeba uvíznete na několik dnů. Pakliže ale chcete navštívit Himaláje, nebo Kašmír a Ladakh, pak je nejlepší červen – polovina září, kdy je v horách celkem teplé počasí.

2. Místo

Indie je obrovská země mnoha kultur a náboženství a museli byste tu cestoval alespoň půl roku, abyste navštívili jen ta nejznámější místa. Každá část Indie je jiná a každá má co nabídnout. Na severu jsou Himaláje, ale také tibetské kláštery a překrásná příroda v Kašmíru. Pakliže vás zajímá architektura, nebo historie, začněte známým “Gold triangle”, který zahrnuje Delhi – Agru – Jaipur. Poznáte kultury, které Indii poznamenaly nejvíce. Mughalskou, Britskou a na jihu Portugalskou. Když budete mít čas, přidejte si návštěvu Varanasi s posvátnou řekou Ganga. Možná chcete více odpočívat, tak zamiřte do Goa nebo do Keraly. Pláže Goa stále hodně připomínají 70.léta hippies, je to jediné místo v Indii, kde můžete popíjet alkohol na veřejnosti a tedy i na pláži. A také je tu nejlevnější. Kerala je díky svým romantickým zátokám “honeymoon place” v Indii. Kerala je také země ayurvedy a čajových plantáží.

3. Jaý typ turisty jste?

Většina přijíždějících turistů do Indie jsou již celkem zkušení individuální cestovatelé a pocházejí z běžné evropské, vzdělané, střední třídy. Tady to ale velmi často změní a začlení se mezi chudé. Jasně, že se takto dá procestovat Indie celkem levně, ale také se tím pobyt může hodně zkomplikovat. Přináší totiž mnohá nepochopení a tedy i stres. Pokud někdo cestování vlaky 3.třídy a přespávání v hostelech považuje za adrenalin, budiž, pak by si ale neměl stěžovat, že ho někdo podvedl, okradl, nebo, že Indové jsou prolhaní. Je pochopitelné, že v tomto prostředí je vždy větší pravděpodobnost nějaké nepříjemnosti, ale většinou jde jen o nedorozumění. Chudí lidé v Indii většinou nejsou vzdělaní, anglicky se dorozumívají těžce. Měli bychom mít také na paměti, že uvažování lidí je tu odlišné od v Evropy. Když však budete cestovat stejně, jako zdejší střední třída, budete potkávat úplně jiné lidi. Jejich rady a doporučení vám pak mohou vaši cestu hodně usnadnit. Určitě doporučuji si na některých místech najmout lokálního průvodce. Dozvíte se mnoho věcí i z běžného života, které se nikde nedočtete.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co byste měli vědět:

 1. Očkování – já osobně určitě doporučuji žloutenku. Ostatní není nutné, stačí dodržovat základní hygienické návyky.
 2. Léky – Indie je léková velmoc, vše je běžně dostupné v lékárnách, dokonce i základní ATB jsou zde volně dostupná. Lékárník vám poradí podle vašich obtíží.
 3. Kopie cestovního pasu – vezměte si s sebou pár kopií. Budete je potřebovat při nákupu sim karty. Dobré pokrytí má Vodafone, Airtel, Jio. Koupíte je hned na letišti, což vyjde ale dráž, nebo pak ve městě u operátora.
 4. Oblečení – nejlepší jsou volné kalhoty, dlouhá sukně a tričko. V Indii neplatí žádné omezení. I když, někde ano. Třeba do budovy Hight Court vás v šortkách nepustí, na svatbu v hotelu bude také předepsaný dress code. Do chrámu byste měli mít zahalené nohy i ramena. Ve velkých městech, jako je Mumbai a Delhi potkáte běžně mladé dívky v kraťasech a tílku. Na malém městě ale v takovém oblečení budete středem pozornosti a to vám bude brzy nepříjemné. Budete totiž budit pozornost tak jako tak a s vyzývavým oblečením se to ještě znásobí. Udělejte si svůj pobyt pohodlný.
 5. Filmová hvězda – se z vás stane už první den. Mnoho lidí se s vámi bude chtít vyfotit. Hlavně lidé z vesnic, často jste první cizinec, kterého v životě potkali. Dopřejte jim to občas. Celá vesnice si o vás ještě dlouhé týdny bude povídat.
 6. Jídlo – některá jídla mohou být více pálivá, ale většina restaurací nabízí i méně kořeněná. Vždy si jídlo můžete pokapat limetkou a také přikusovat cibuli. Je to zde zcela běžná věc a vy budete překvapeni, jak to zjemní pálivost. Navíc v každém větším městě je Mc Donald, King Burger, KFC, ale i třeba pizza Dominos, nebo další místní značky.
 7. Street food– proč ne. Vůbec bych se toho nebála. Většinou je to opečená zelenina v těstíčku a chutná skvěle. Já miluji Sev puri, což jsou křupavé puri s bramborou, zeleninou a datlovým chutney.
 8. Voda – kupujte jen balenou vodu. Mají ji na každém rohu a většinou ji uchovávají i v lednici. Ona vám za chvíli stejně zteplá, ale máte alespoň nějakou jistotu, že nestála půldne na slunci. Zuby si čistím kohoutkovou vodou. Jediné, co bych udělala, nechala bych ji odtéct.
 9. Repelenty – Malárie a Dengue fever patří mezi poměrně častá onemocnění v Indii. V každém větším obchodě, nebo v lékárně nějaký repelent koupíte. A navíc, třeba jako ODOMOS, i celkem příjemně voní.
 10. ELECTRAL, nebi ORS je prášek, který se používá k léčbě nebo prevenci dehydratace. Koupíte jej v každé lékárně a v případě střevního onemocnění vám okamžitě pomůže.
 11. Cestování – doporučuji AC vlak, kde si můžete koupit místenku, skvělé jsou ladies vagóny a samozřejmě na delší vzdálenosti letadlo. Můžete cestovat vlakem i 2. nebo 3. třídou, ale budete se mačkat na sedadle pro tři s minimálně jedním pasažérem navíc a množstvím zavazadel všude kolem. Budou na vás všichni koukat. Samotná Indka takto necestuje. Pokud cestujete v noci, pak bych volila asi raději sleeping bus než vlak, máte tam větší soukromí a bezpečí.
 12. Ubytování – hotely 3-4 * nebudou příliš drahé, budou splňovat evropský standard a budou bezpečné. Kupujte si raději jednu, dvě noci, protože si pobyt můžete prodloužit a možná usmlouváte cenu. Naopak v případě nespokojenosti hotel můžete změnit.
 13. Taxi – V Indii běžně operuji černožluté cabs, OLA, UBER, rickshaw a modrobílé taxi. Černožluté cabs jsou celkem spolehlive a mají tachometr. Když řidič nemůže najít váš hotel, není to jeho vina, ale on se nakonec doptá, nebo tam zavoláte a oni ho nasměrují. Většina malých hotelů jsou zastrčené v malých uličkách, navíc mají téměř stejná jména. Hledání se můžete vyhnout, když si nainstalujete OLA neb Uber. Budete znát cenu dopředu a řidič má v autě navigaci. Rickhsaw je nejlevnější a ve městě nejrychlejší. Na ty modrobílé taxi pozor! Jsou smluvní, takže v cílově destinaci můžete být hodně překvapeni. Já je nepoužívám nikdy. Hotelova taxi jsou stoprocentně spolehlivá, ale taky nejdražší.
 14. Alkohol – je v Indii dostupný jen ve speciálních wine shopech a je velmi drahý, kvůli vysoké dani. Některé dražší restaurace alkohol podávají. Leopold Cafe v Mumbai má dokonce točené pivo. Alkohol se nesmí požívat na veřejnosti, ale ani viditelně nosit třeba v ruce. Také proto vám každou láhev v obchodě zabalí do extra sáčku. Výjimka je stát Goa, kde alkohol podávají všude i na pláži. Goa je také, co se lihovin týče, nejlevnější z celé Indie. Indie má ale také několik států, kde je prohibice. Jsou to například Bihár, Kerala a Gujarat. Tam je už samotné přechovávání alkoholu trestné. Tedy pokud ovšem nevlastníte “Alcohol drinking licence” jako osoba a nebo speciální licenci pro hotely. My si tady v Indii totiž vždycky se vším poradíme!
 15. Zdravotní péče je v Indii několikaúrovňová. Celkem dobrou péči zajišťují i státní nemocnice, kde však budete muset déle čekat. Podle informací některých turistů je zde i ošetření pro cizince zdarma. V soukromé nemocnici bude péče většinou srovnatelná s evropským standardem, ale také za to zaplatíte. Už při příjmu na lůžko musíte zaplatit zálohu, která se pohybuje mezi 30-60000 Rs a pak platíte extra denní výkony a úkony včetně vizity lékaře, jejichž cena se odvíjí od ceny pokoje. Máte-li jednolůžkový pokoj, platíte za vše více.
 16. TIPs – zkontrolujte si účtenku, zda cena zahrnuje servis. Běžně se i zde dává 10%.
 17. Žebráci a prodavači vás budou všude pronásledovat, zejména v turistických místech. Jsou neodbytní. Když jsou agresivní, také je odeženu. Ale jinak jim dávám pár drobných pravidelně. Chudých lidí je v Indii opravdu hodně a život, který musí žít si jen těžko umíme představit. Nebudu soudit invalidu s křivými končetinami, jestli si za ty peníze koupí cigarety, nebo whisky. Vím, že žebrající matky mají možná v náručí dítě, které někdo před tím ukradl a teď dočasně, uspané drogami slouží k vydírání. Než jej prodají dál a bude bité a znásilňované. Já to ale nevím určitě. Často cítím obrovskou bezmoc. Ale současně také dobře rozumím i tomu, že pro mnohé turisty to musí být velmi stresující.
 18. Holy men – Muži s dlouhými vlasy a vousy zahaleni do oranžové látky jsou temer jiste svatí muži, nebo kněží. Když je ale potkáte mimo chrám, buďte opatrní. Mohou to být také převlečení zločinci, kteří putují od místa k místu a skrývají se takto před zákonem.
 19. Smlouvání – je prostě přirozená vlastnost Asiatů. Smlouvají všichni chudí i bohatí. Turisté se občas mylně domnívají, že obchodníci navyšují ceny jen jim. To ale není pravda. Cizinci jsou jen rozpoznatelní na první dobrou. Bohatý Ind, zejména, když žije v jiném státu, nebo dokonce mimo Indii, takže má jiný akcent, to ma stejně těžké jako vy. On má jen výhodu v tom, že lépe odhadne reálnou cenu. Smlouvejte taky!

Photography by Marco Martinelli contacts: lightopinion@gmail.com website: http://www.light-opinion.com

Na co pozor:

 1. Nesedejte k nikomu neznámému do auta.
 2. Indové neumí říkat NE, každou informaci si dvakrát ověřte.
 3. Pokývání hlavou ze strany na stranu znamená souhlas.
 4. V Indii se sice řídí vlevo, ale při přecházení silnice buďte velmi opatrní. Motorka, nebo auto může přijet odkudkoliv a přechod pro chodce tady nic neznamená. Přijíždějící auto na vás v lepším případě pouze zatroubí, ale určitě nezastaví. Buďte velmi opatrní, i když máte zelené světlo. Půjčení auta raději vypusťte z hlavy. Neznáte předpisy, nerozumíte legislativě a v případě nehody budete vždy v nevýhodné pozici. Dobrý právník vás přijde na statisíce.
 5. Buďte stále s někým v kontaktu. Někdo, ať už doma, nebo tady, by měl vědět, kde jste a kam se chystáte.
 6. V případě krádeže, přepadení, nehody, nebo i sexuálního obtěžování neváhejte kontaktovat policii. Ať jste kdekoliv v Indii tísňové číslo na policii je 100. Nahlásíte aktuální místo, kde se zrovna nacházíte a oni si vás už předají a najdou.
 7. Když nastane vážná situace, která vyžaduje kontaktovat policejní stanici:
  • vyhledejte policii v místě události
  • sepište své svědectví a nechte si potvrdit jeho převzetí od policie
  • nikdy nepodepisujte nic, čemu nerozumíte
  • v případě kriminálního činu máte právo zaregistrovat F.I.R (first information report)
  • jestliže policie odmítá F.I.R. zaregistrovat, můžete tak učinit online, nebo navštívit nadřízený orgán, což je většinou DCP (Deputy Commissioner of Police)
  • v případě poranění má policie povinnost poslat vás do nemocnice, kde o tom lékař vyhotoví záznam a ten dostanete do ruky vy. Policie si vyhotoví pouze kopii. Když to policie z nějakého důvodu odmítne, navštivte nemocnici sami. Musí to být státní nemocnice, záznam ze soukromé nemocnice by mohl být později soudem zpochybněn.
  • zkontaktujte se s ambasádou, právníkem, nebo někým zdejším, komu věříte
  • “Don’t worry” není vymahatelné zákonem. Nikdy.

To je zatím asi to nejdůležitější, ale možná mě, nebo někoho jiného ještě něco napadne, tak to sem pak přidám.

Co bych chtěla zdůraznit je, že Indie je úžasná země, kterou by každý alespoň jednou za život měl navštívit. Není o nic míň nebezpečná, než třeba Evropa, člověk musí jen vzít na vědomí množství obyvatel. To znamená, že je tu určitě více podvodníků, ale současně také mnohem více dobrých a srdečných lidí. A co je nesporné, Indie má také nejvíce bohů na světě. Ti všichni vás zde přivítají s otevřenou náručí.

Přeji Vám co nejkrásnější cestování

Blanka Jeetendra Varma, Listopad 2022, Mumbai, Indie


Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply