Dlouhá cesta od “Psům a Indům vstup zakázán” do Downing street 10

25. říjen 2022 se nepochybně zapíše do dějin Velké Británie, ale zcela určitě také do historie Indie.

RUSHI SUNAK, nový britský premiér

Po vleklých politických krizích ve vládnoucí konzervativní straně byl do čela Velké Británie zvolen Rushi Sunak. Stal se tak 57. britským premiérem, ale také zatím nejmladším v moderní historii ostrovního království. Ale co je neméně důležité, Sunak je vůbec prvním britským premiérem s indickými kořeny. Rovněž byl také zvolen do čela Konzervativní strany. A díky rodinnému byznysu je tedy i nejbohatším vůdcem v demokratickém světě.

Je to skutečně významný posun ve vývoji demokracie. Rodina Rushi Sunaka, jak již bylo zmíněno, pochází z Indie. Ještě před 75 lety by on sám, v zemi svých předků, nesměl vstoupit do mnoha restaurací, klubů a hotelů. Byly označeny cedulí ” Dogs and Indians not allowed”.

NEJMLADŠÍ PREMIÉR MODERNÍ HISTORIE BRITÁNIE

Rushi Sunak se narodil v roce 1980 v Southamptonu do dobře situované rodiny. Jeho otec pocházel z Keni a matka z Tanzanie. Rushiho dědeček totiž odešel z Indie do Keni v r. 1937 a pracoval zde jako úředník. V té době byla Indie britskou kolonií. Britští správní úředníci byli vládou posíláni do dalších kolonií a obvykle si s sebou brali i indické služebnictvo, ale také kvalifikované a schopné zaměstnance. Proto početné indické komunity můžeme i dnes najít téměř ve všech bývalých britských koloniích. V 60. letech se však Sunakova rodina z Nairobi přestěhovala do Anglie, kde rovněž vyrostl Rushiho otec. Vystudoval zde a stal se lékařem. Rushiho matka, která se podobně jako otec, přestěhovala z Tanzánie, vystudovala farmacii a provozovala lékárnu.

Rushi Sunak nejprve vystudoval filozofii, politiku a ekonomii na Lincoln College v Oxfordu a později získal titul MBA na Stanfordské univerzitě v Kalifornii jako Fulbright Scholar (tu, kterou proslavil jeden český poslanec). Zde se seznámil se svou budoucí manželkou Akshatou. Akshata je dcerou N. R. Narayana Murthyho, zakladatele společnosti Infosys a jednoho z nejbohatších lidí v Británii. Ona sama se věnuje především módnímu byznysu. Do popředí zájmu ji však bohužel dostaly některé kontroverzní kroky v nedávné minulosti, což byla sice legální, ale také nepříliš morální optimalizace daní v některých jejích obchodních společnostech. Pár spolu vychovává dvě dcery, Krishnu a Anoushku. 

JEHO VIZE
Sunak se často prezentuje jako následník Margaret Thatcherové, konzervativní britské premiérky, která vládla v letech 1979 až 1990. Jeho popularita vzrostla během pandemie COVID-19, kdy jako The chancellor of the Exchequer, nebo-li ministr financí, zavedl vládní schéma dovolené, aby podniky mohly dát svým zaměstnancům placenou dovolenou, dokud neobdrží finance. Již při své kampani proti Liz Trussové na začátku tohoto roku představil svou pragmatickou vizi v ekonomice. Připustil, že Británie musí teď zaplatit za svou cestu a provést obtížné škrty, aby odvrátila prudce rostoucí inflaci a ceny energií. Současně také představil projekt, podle kterého by do r. 2045 díky výrobě větrné energie na moři, získávání solární energie a rozvoji jaderné energie, chtěl učinit Británii energeticky nezávislou.

Zatím rovněž vše nasvědčuje, že i on bude pokračovat v cestě, vytýčené jeho předchůdci, při poskytování finančních prostředků a vojenské podpory Ukrajině ve válce s Ruskem.

Sunak se také jasně a dlouhodobě vyhraňuje proti rasismu. Jeho postoj k otázkám LGBT je ale spíše opatrný. Poté, co byl George Floyd v létě 2020 zabit policistou z Minneapolis a vzniklo Black Lives Matter, Sunak veřejně promluvil o rasismu, kterému čelil ve veřejném životě, a o těžkostech, kterým jeho rodina čelila při příchodu do Británie jako přistěhovalci v 60. letech.

KDO JE VLASTNĚ RUSHI SUNAK? BRIT nebo IND?

Jak již bylo zmíněno, Rushi Sunak je mladý, moderní, vysoce vzdělaný a bohatý Evropan západního stylu . Je ale také praktikující hinduista a ctí kulturu a tradice svých předků. Což pro většinu Indů po celém světě představuje především víru, zvyky a jídlo. Hinduismus je snad nejmírumilovnější náboženství na světě a stalo se základem Buddhismu. A indická kuchyně? Ta patří mezi nejlahodnější a nejrozmanitější vůbec.

Přeji mu aby uspěl a přinesl zemi stabilitu. Má na to sakra málo času, ale palce mu dnes drží nejen mnoho Britů, ale také většina Indů po celém světě. Jsou na něj právem hrdi! Good Luck Prime minister!

Blanka Jeetendra Varma, říjen 2022, Mumbai, India

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply