Indie bude kupovat ropu odkudkoliv

prohlásil začátkem října 2022 během své pracovní cesty po USA indický ministr pro ropu a zemní plyn Hardeep Singh Puri.

Nákup ruské ropy trnem v oku

Dovoz ruské ropy do Indie se zvýšil od dubna 2022 50krát a nyní tvoří 10% veškeré ropy nakupované ze zámoří. “Pokud totiž máte jasno ve své politice, znamená to, že máte také zodpovědnost k zajištění energetické bezpečnosti a dostupnosti.” řekl Puri po bilaterálním setkání s americkou ministryní energetiky Jennifer Granholmovou. „Indie bude nakupovat ropu odkudkoli z toho prostého důvodu, že vláda si uvědomuje, že tuto zodpovědnost nelze přenášet na obyvatelstvo, zejména na ty nejchudší spotřebitele. Je to naše morální povinnost.”

Nakonec, Indie není vůbec osamocena. Dělají to všichni, protože přeměna technologie rafinerií, nebo změna dodavatelů se neuděje přes noc. Tato nová situace zaskočila celý svět, nebyli jsme na ni připraveni a každý teď dělá, co je v jeho silách. Například Japonsko i nadále hodlá pokračovat v započatém společném projektu Sachalin 2, který bude klíčovým zdrojem dodávek ropy a zemního plynu pro některé japonské energetické firmy a ve kterém Ruský energetický gigant Gazprom vlastní 50% podíl.

Stojí snad Indie proti Evropské Unii a USA?

To určitě ne. Indie se sice opakovaně zdržela hlasování v OSN v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, což ale rozhodně neznamená, že tuto válku schvaluje. K tomuto postoji ji vedou dva zásadní důvody. Zajištění obranyschopnosti země a ochrana obyvatelstva před chudobou. Sousední Čína, jež vlastní největší armádu na světě s druhým nejvyšším rozpočtem, je společně s Pákistánem historicky hlavní indický nepřítel v regionu. Indie, díky pandemii a turbulenci na energetických trzích, teď čelí těžké ekonomické krizi stejně jako celý svět. Na rozdíl od těch ostatních, je však také země s největším počtem chudých obyvatel. Ti se propadli do ještě větší chudoby už během pandemie a jejich situace se stále zhoršuje. Indie také nikdy nikoho nekolonizovala ani vojensky nenapadla. Naopak, v minulosti přijala miliony uprchlíku ze sousedních zemí a mnoho Indů padlo během obou světových válek pod Britskou korunou. Asijské země považují válku na Ukrajině za lokální konflikt. Stejně tak, jako Evropa vnímala ostatní války v minulosti. Ať už to bylo v Sýrii, Libanonu, Izraeli, Palestině, Jemenu, v Indii, nebo dokonce i během okupace Krymu a války v Donbasu.

Vztah mezi USA a Indií je teď na bodu mrazu?

Dá se to tak nazvat. USA byly a jsou důležitý spojenec Indie při zajišťování bezpečnosti v oblasti Tichomoří, ale také Indického oceánu a Arabského moře. Na druhou stranu USA občas prosazuje své zájmy i proti svým spojencům. Indie teď opakovaně protestovala proti rozhodnutí Bidenova kabinetu zrušit nařízení minulé vlády Donalda Trumpa o ukončení podpory Pákistánu. Současná vláda USA se totiž rozhodla uvolnit částku ve výši 450 milionu USD na obnovu a servis stíhacích letounů F16, které Pákistánu v minulosti dodala. Indie to považuje za zradu a krok ohrožující bezpečnost své země. Důvody Američanů, že letouny budou použity na boj proti terorismu, považuje kabinet PM Modiho za směšné. Jsou to totiž právě pákistánské letouny F16, které opakovaně narušují indický vzdušný prostor v oblasti Kašmíru.

Ceny letí astronomicky nahoru

Za poslední dva roky se tady v Indii navýšila cena za 1 litr benzínu o 100%, cena plynu již o 200%. To se samozřejmě promítá úplně do všeho, základní potraviny nevyjímaje. Dnes jsem kupovala 1kg brambor za 40 Rs, což je témeř stejná cena jako v České Republice. Příjmy jsou zde však nesrovnatelně nižší. Lidé jsou tady zvyklí vyžít opravdu z mála, ale tato krize je skutečně drtí.

Svět bohužel není takový, jaký si přejeme. Nejspíš stojíme na prahu nových dějin, kdy si velcí kluci znovu značkují nová teritoria. Nebude to jednoduché, ale doufejme, že to zvládneme.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, Indie, říjen 2022

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply