Jdeme do kina!

Návštěva kina v Indii určitě patří mezi neobyčejné zážitky. A věřte, že se rozhodně nebudete nudit. Užijete si dokonce i film v Hindštině bez anglických titulků. Žádný strach, většina příběhů je jednoduchá, ale také emocionálně silná a snadno vás vtáhne do děje.

Tak jako všude na světě i v Indii jsou kina různých kvalit a tomu odpovídají ceny vstupenek. V obyčejném kině na malém městě si film vychutnáte také. S popcornem však raději nepočítejte. V předsálí si koupíte maximálně Colu a jestli máte hlad, musíte ven na ulici a tam se u stánku zasytit samosou, nebo možná i grilovaným kuřecím masem. Podle toho, v jaké čtvrti se kino nachází.

Co však mají všechna tato levnější kina společné, jsou návštěvníci. Indové jsou zvyklí se bavit, cestovat a trávit volný čas společně s celou rodinou. Což znamená, že i na thriller, kde se od začátku do konce střílí a teče krev proudem, přinesou v náručí mimino a k tomu dva mrňavé sourozence. Mimino většinu filmu samozřejmě prořve a ty dvě o trochu starší po chvíli začnou taky kňourat, pak skákat po hlavě postupně oběma rodičům a nakonec i vám, když máte to štěstí, že sedíte vedle. “Skvělé” řeknete si příště, když se vedle vás usadí postarší manželský pár. Chyba lávky! V momentě, kdy je film nejnapínavější tomu laskavému pánovi na sousedním sedadle zazvoní telefon. Nečekejte, že se ho bude v panice snažit co nejrychleji vypnout a horečně se omlouvat. Prostě ten hovor přijme, v klidu pohovoří s volajícím a když hovor ukončí, ještě zkontroluje všechny příchozí zprávy. Vaše vražedné pohledy v té tmě nevidí, protože je zrovna zaneprázdněn vedle sedící manželkou, která si se zájmem prohlíží na Whatsappu nové fotky vnoučat a nahlas je komentuje. Nevěřili byste, jak moc je světlo displeje telefonu v té tmě iritující!

Vy si ale přece chcete film náležitě užít, takže zvolíte luxusnější kino. Tady v jižní Mumbai jich je mnoho. Jsou to třeba Innox, Metro nebo Palladium cinema. Vstupenky zakoupíte online a když ne, tak přímo u kasy. Tak jako tak, vám přijdou do vašeho telefonu. Tento nový elektronický způsob prodeje nám přinesla pandemie a protože se osvědčil, nejspíš už se k těm papírovým nikdy nevrátíme. Projdete rentgenovou kontrolou a můžete pokračovat rovnou do kinosálu. To se vám však většinou nepodaří. Cestou na vás totiž čekají nástrahy v podobě popcornu, Cocacoly a snacků v mnoha podobách. Máte pevnou vůli a odoláte. Jen na chvíli, protože u vašeho sedadla, které vypadá téměř jako masážní kreslo, je jídelní lístek a elektronický ovladač, kterým si objednáte vše, co jste před minutou zavrhli. Kdybyste snad odolali i této výzvě, nebude to dlouho trvat a objeví se obsluha a vy si ten karamelový popcorn nakonec samozřejmě koupíte.

Dvě věci však mají všechna kina v Indii naprosto společné. Hymnu a přestávku. Před každým filmem se na promítacím plátnu vždy nejprve objeví indická vlajka za doprovodu státní hymny. Všichni přítomní se postaví. Je to novodobá tradice, připomínající vsem obcanum hrdost k vlasti. A intermission přichází v půlce filmu. Je čas si odskočit na toaletu, objednat další porci popcornu, nebo alespoň masala čaj.

Na závěr mám dvě doporučení. Kupujte si sedadla hned zkraje uličky. Čtvrtina návštěvníků totiž zaručeně přijde pozdě a budou vás přelézat a při tom si svítit a tedy i vám do obličeje, na cestu svým rozzářeným telefonem. A co je stejně důležité, vezměte si svetr. Nenechte se zmást, že venku je 40 stupňů. V kině bude 20 a vy se místo sledování filmu budete klepat zimou.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, září 2022

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply