Není TAJ jako TAJ

TAJ MAHAL PALACE hotel v Mumbai není na rozdíl od svého staršího sourozence v Agře žádná hrobka, ale překrásný a luxusní hotel.

Hotel Taj Mahal byl podle legendy založen poté, co byl Jamsetji Tatovi odmítnut vstup do jednoho z mumbajských hotelů, patřícímu britskému majiteli a který měl nad vchodem umístěnou ceduli “Psům a Indům vstup zakázán”. To tehdy, v době Britské Indie, nebylo vůbec ojedinělé. Po této zkušenosti se Jamsetji zapřísahal, že postaví luxusní hotel, který bude otevřený pro všechny Indy a kde se hosté bez rozdílu barvy pleti budou moci bavit a užívat, aniž by je někdo urážel a diskriminoval.

Zda se tento příběh skutečně stal s jistotou nevíme. Téměř jistě ale známe skutečný a zásadní důvod, proč se Jamsetji Tata rozhodl postavit hotel. Bylo to především jeho odhodlání rozvíjet indickou ekonomiku. Hotelů v Mumbai bylo tehdy žalostně málo a byly velmi chudé a plné krys. Dokonce třeba známý americký spisovatel Mark Twain si později stěžoval, že kuchař v jeho hotelu v Mumbai umí uvařit pouze jedno jídlo a to jakýsi irský guláš, který však servíruje 14 dnů po sobě, ovšem pokaždé s jiným francouzským názvem na jídelním lístku.

Taj Mahal Palace hotel

Na konci 19. století byl Jamsetji Tata již velmi úspěšný, bohatý indický průmyslník a také filantrop. Hlavním důvodem stavby hotelu byla tedy nejspíš jeho snaha přilákat do Mumbai evropské a americké byznysmeny, odborníky a samozřejmě kapitál. On dobře věděl, že kromě obchodu, jim musí nabídnou také komfortní a bezpečné prostředí.

Taj Mahal Palace hotel se nepochybně stal architektonickým mezníkem přelomu 19. a 20. století. Když hotel 16. prosince 1903 přivítal prvních 17 hostů, mohl se pochlubit řadou prvenství: americkými ventilátory, německými, elektrickými výtahy, tureckými lázněmi a co ještě! Dokonce také anglickými komorníky. Byla to rovněž první budova v Mumbai, která byla plně elektrifikována a tedy i ozářena obrovskými lustry a žárovkami. Hotel se rovněž chlubil vůbec prvním licencovaným barem ve městě, první indickou restaurací s celodenním provozem a dokonce první mezinárodní diskotékou Blow Up v celé Indii. A již od samého začátku to byl drahý a luxusní hotel. Tehdy zde stál jednolůžkový pokoj celých 13 Rupií za noc a plná penze dokonce 20 Rupií! Dnes vás jedna noc přijde na nějakých 25 tisíc Rupií.

The
The Gateway of India z okna Taj Mahal Palace

Bohužel to nebyla jediná prvenství. 26 listopadu 2008 deset pákistánských teroristů zaútočilo na Taj Mahal Palace hotel a několik dalších budov v Mumbai a zabili celkem 167 nevinných lidí, především zahraničních turistů. Během záchranných akcí bylo zabito devět teroristů. Mohammed Ajmal Kasab, jediný přeživší útočník, byl pak popraven v listopadu 2012. Po tomto útoku indická vláda nastavila přísná bezpečnostní opatření, která platí dodnes. Patří mezi ně běžné kontroly při vstupu do obchodů, kin, hotelů, obytných domů, do všech památek, ale třeba i rentgen při vstupech do metra v Delhi a mnohá další.

Taj Mahal se nachází v turistické části jižní Mumbai a v jeho blízkosti najdete rovněž mnoho malých pohodlných a levných hotelů, ale také barů a restaurací. A když si budete chtít Taj Mahal prohlédnout i zevnitř, pak si určitě zajděte na kávu do hotelové kavárny Coffee Shop v nejvyšším patře Je otevřena denně 24 hodin. Káva, moučníky, ale i výhled na moře a Gateway of India jsou zde luxusní stejně jako vnitřní interiér hotelu.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, červen 2022

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply