Indie se nadechuje

Po dlouhém lockdownu se strmým nárůstem pacientů, ale také počtu obětí světové pandemie Covidem 19, se konečně zdá, že přichází úleva. Což především dokazuje postupné otevírání škol. Děti se příští týden vrátí do školních lavic po nekonečných 8 měsících. Všechny školy a university musí ale respektovat přísná hygienická opatření. Od rodičů budou vyžadovat písemný souhlas se školní docházkou. Postupně se již také otevírají restaurace, kina a tělocvičny. Jak optimistické!

Je však jasné, že ještě nemáme zdaleka vyhráno a proto musíme dodržovat omezení, která nás současně chrání. Nadále nosíme na veřejnosti roušky, dodržujeme distanc a nezapomínáme na desinfekci a mýdlo. Ale na to jsme si tady už dávno zvykli.

K dnešnímu dni vykazuje Indie počet nakažených C19 6 757 131 a z tohoto počtu je 5 744 693 vyléčených. 104 591 pacientů této nemoci podlehlo. Zatímco ještě před pár týdny dosahovaly nárůsty nových nakažených téměř 100 000 denně a počet obětí značně přesahoval 1000 každý den, včera to bylo “pouhých” 72 049 nových případů a 986 zemřelých. Indie má 28 států a 8 teritorii. Opravdu dramaticky však bylo virem zasaženo pouze 8 z nich. Nejvíce postižena byla Maharashtra, kde se ale také nacházejí dvě obrovská města Mumbai a Pune. Mumbai má v současnosti odhadem kolem 25 milionu obyvatel.

Jakkoliv jsou to všechno velmi radostné zprávy, je ještě předčasné oslavovat vítězství nad virem. Indii teď totiž čekají 3 zimní měsíce a na mnohých místech se hodně ochladí. Já osobně však indickou vládu, ale především tu 1,4 miliardu lidí chválím a obdivuji, jak tuto pandemii neuvěřitelně zvládají. Navzdory krutému lockdownu, kdy miliony lidí přišly ze dne na den o svůj jediný příjem, navzdory těžké době, kterou ještě zhoršovaly přírodní katastrofy v podobě několika cyklonů, navzdory období dešťů se záplavami, zdejší lidé neztratili pokoru, optimismus a ani úsměv. Protože “God is great”

P.s. Před pár minutami jsme měli doma návštěvu z našeho Městského úřadu. Zdravotní sestra přišla zapsat jméno, telefonní číslo, věk a také změřit teplotu a mnozstvi kysliku každého obyvatele domu. Příjemné, ale také varující připomenuti vlády “Virus je pořad tady”.

Hezký den z Mumbai!

Blanka Jeetendra Varma, říjen 2020, Mumbai, India

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply