Dalit lives matter

Indická veřejnost je pobouřena a ve společnosti to vře. Nedávné, velmi brutální, sexuální napadení mladičké dívky, její smrt, podrobnosti její podivné kremace uprostřed noci a zejména způsob vyšetřování, vyvolala celonárodní rozhořčení s protesty. Výzvy ke spravedlnosti teď rezonují napříč celou indickou společností. Na mnoha místech lidé vyšli znovu do ulic. Tentokrát s transparenty “Dalit lives matter”

14. září 2020 byla teprve 19ti letá dalitská dívka nedaleko své vesnice, v okrese Hathras v indickém státě Uttar Pradesh, přepadena skupinou 4 místních mužů. Tato mladá žena, jako každý den pracovala se svou rodinou na poli. Násilníci využili okamžiku, kdy se nepatrně vzdálila a nepozorovaně ji odvlekli pryč. Ještě tentýž den byla dívka rodinnými příslušníky nalezena v nedalekém poli. Byla nahá, krvácející s mnohočetnými zlomeninami, poraněním páteře a s uříznutým jazykem. V tomto kritickém stavu byla odvezena do nemocnice, kde 29. září zemřela. Pachatelé, kteří patří do vyšší kasty, byli zadrženi a nyní čelí obvinění z vraždy.

Nejen brutalita, ale především chování místní policie byl důvod, který teď pohnul celou společností. Policie rodině totiž odmítla vydat tělo oběti. Dokonce jim neumožnili se s dcerou rozloučit a sami ve spěchu její tělo ještě v noci spálili. Naprosto nevídaná věc. Později také bránili vyšetření případu. Hlídali jejich obydlí, aby se k nim nikdo nepřiblížil. Dokonce tvrdili, že k žádnému znásilnění nedošlo a rodině dívky vyhrožovali. Prostě se celý případ, jako obvykle, snažili ututlat. Bratru utýrané dívky se však podařilo utéci a tím se celý případ dostal na veřejnost. Srdcervoucí záběry zhroucené matky teď kolují všemi sociálními sítěmi „Chtěla jsem se se svou dcerou rozloučit. Dát ji poslední sbohem. Oni mi to nedovolili!“

Do vyšetřování se vložil samotný PM Narendra Modi. Několik místních policistů již bylo postaveno mimo službu. Causa zaplňuje přední stránky novin již několik dnů.

Jakkoliv je tento příběh otřesný, patří mezi zlomek těch, které proniknou na veřejnost. Dalitové totiž své útoky na policii obvykle ani nehlásí. Ví, že by to bylo zbytečné. Vymahatelnost práva je pro ně velmi obtížná. Často také bývají donuceni svá obvinění stáhnout zpět. Dalitové totiž žijí na okraji indické společnosti.

Dalit doslova znamená utlačovaný, nebo zlomený. A Dalit je také označení pro asi 16 % indické populace té nejnižší kasty. Kasty, dříve také nazývané jako “nedotknutelní”. A nedotknutelnost v jejich případě znamená absolutní popření základních lidských práv. A i když jejích původní označení již dávno vymizelo z běžného slovníku, protože již před padesáti lety bylo ústavně zrušeno, tato početná komunita stále neskutečně trpí. Dalitská otázka se v současnosti stala jedním z nejhorších příkladů despotických životních podmínek milionů lidí v Indii. Navzdory snahám politiků a vlád o zlepšení situace, tato diskriminace dosud přetrvává. Brání tomu také fakt, že Dalitové prostě a jednoduše zajišťují levnou pracovní sílu. Jsou početnou pracující třídou, která však nemá žádnou sílu vyjednávací. Navíc vykonávají práce, které nikdo jiný dělat nechce. Počet Dalitů se stále rychle zvětšuje. Protože všude na světě chudí a nevzdělaní mají početnější rodiny. Již dnes je Dalitů odhadem něco přes 220 milionů, takže pokud bychom je brali jako národní populaci, byli by po Číně, Indii, Spojených Státech a Indonésii, pátou největší populací na světě. Bohužel ale také populací, která navzdory své početnosti, má naprosto mizivý přístup ke vzdělání, majetku a vlastnictví půdy.

Jenže, indický kastovní systém je ve společnosti stále velmi silně zakořeněný. A také neúprosný. Příslušnost k vyšší kastě však vůbec znamená automaticky i bohatství. To spolu už dávno nesouvisí. Nakonec, současný premiér Narendra Modi a prezident Ram Nath Kovind jsou toho přímým důkazem. Oba pocházejí z velmi nízkých kast. Jenže. Oni jsou mocní a tudíž respektovaní muži. A co společnost toleruje úspěšným a silným, neodpustí slabým, chudým a nemocným. To bohužel platí všude na světě úplně stejně.

Teď se tento případ stal i velkým politickým tématem, především pro opozici. Jenže ta trochu zapomíná, že vládla dlouhá desetiletí před tím. Doufejme, že i díky veřejnosti tentokrát problém těžce zkoušených Dalitů nespadne zase na dlouhou dobu někam hluboko pod stůl.

Protože Dalit lives matter as well….

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, Indie, říjen 2020

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply