Západní Bengálsko

tento blog píši v době, kdy se Západní Bengálsko, východoindický stát těžce vzpamatovává z krutého cyklonu Amphan, který zde před dvěma dny nemilosrdně zaútočil. Samotná hlavní ministryně Nemate Banerjee tuto živelnou pohromu označila jako překvapivě zničující. Nejhorší za posledních 283 let! A to i přesto, že cyklóny, uragány, povodně, zemětřesení jsou v této části Asie celkem běžné.

Dovolte mi tedy tento historicky významný indický stát v krátkosti představit.

West Bengal, neboli Západní Bengálsko je stát ve východní oblasti Indie, rozkládající se podél Bengálského zálivu. S více než 91 miliony obyvatel se jedná o čtvrtý nejlidnatější stát Indie. Hlavním městem státu je Kolkata, sedmé největší město v Indii a po Delhi a Mumbai třetí největší metropole. Západní Bengálsko zahrnuje oblast Darjeeling Himaláje, deltu Gangy, oblast Rarh a pobřežní Sundarbany. Hlavní etnickou skupinou jsou Bengálci, většinou hinduisté.

Již ve 14. století se stalo Bengálsko hlavním světovým obchodním centrem. Za vlády mugalského vůdce Aurganzeba (Aurganzeb byl synem Shah Jahana, krále, který dal postavit nejslavnější a nekrásnější mauzoleum na světě, Taj Mahal) se jeho pozice výrazně upevnila. Území se tehdy stalo součástí Mugalské říše, posílilo si svou ekonomickou pozici a bylo dokonce nazýváno jako “ráj národů.” Bengálsko tehdy bylo ekonomicky nejrozvinutější provincii říše. Stalo se předním světovým vývozcem a centrem všech průmyslových odvětví, jako jsou bavlněné textilie, hedvábí, koření, ale také třeba stavba lodí. Životní úrověn Bengálců v té době patřila mezi nejvyšší na světě. Jen pro představu, v této době Bengálsko zajišťovalo celých 40% veškerého holandského dovozu z Asie.

Bohatství Bengálska a především výhody Kolkaty pochopitelně neušly pozornosti ani Angličanům, když v 16. století připluli k indickým břehům. Angličani ale Indii nezískali jako své jiné kolonie válkami. Navíc, nebyli první. V té době bylo již západní pobřeží obsazeno Holanďany a Portugalci. Britové se tedy usadili na východním pobřeží a s poporou královny Victorie založili první akciovou společnost na světě “East Indian trade company.” A Díky této královské společnosti, pak později ovládli téměř celou Indii. Kolkata se tak stala nejen obchodním centrem Indie, ale i na dlouhá století rovněž jejím hlavním městem.

V roce 1931 Britové přesunuli hlavní sídlo do Delhi, do nově vybudovaného města New Delhi, které bylo naprojektováno a postaveno přesně podle představ tehdejší britské administrativy. Nového hlavního města si však užili jen pouhých 16 let. V roce 1947 totiž Britské imperium definitivně ztratilo svůj “Největsí klenot” a Indie konečně získala svou nezávislost.

Kolkata, i když ztratila hodně lesku na své dřívější kráse, si stále zachovává svůj koloniální ráz a hlavně stále patří mezi 3 nejvýznamnější indická města. Je považována za kulturní a vzdělávací centrum východu a může se pochlubit 6 laureáty Nobelové ceny. Hodně ji však zatěžuje extrémní nárust obyvatelstva v posledních letech, zaviněný jednak masivním přílivem uprchlíků během konfliktů v sousední Bangladéšiv 70.letech, ale také současná migrace lidí přicházejících za prácí. Předměstí se tak nekontrolovatelně rozrůstají v kolonie slumů.

Kolkata je již od pradávna nazývána “městem radosti”. Moc bych jí přála a hlavně lidem, kteří tam teď prožívají české časy, aby se radost a úsměv opět brzy vrátily do jejich životů.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, květen 2020

besthelpinghands.com


 

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply