Alphonso

král dobrých časů je tady zpět!

Ten protivný coronavirus jakoby zastavil čas a nás na dlouhou dobu uvěznil doma. Naštěstí, přírodě je to fuk a tak úderem měsíce května začala v Indii sezóna manga! Je to také období největších veder, ale díky tomuto božskému ovoci, se na něj všichni těšíme.

Mango se v Indii pěstuje již více než 2000 let. Ale byl to až portugalský generál Afonso de Albuquerque, největší vojenský genius všech dob, který začal v 16. století mangovníky v Goa roubovat a šlechtit. A podařilo se mu tak kultivovat jednu z nejlahodnějších odrůd na světě. Právem tudíž dodnes nese jeho jméno. Alphonso, patřící mezi ta nejdražší, je známé svou sytě oranžovou dužinou a hlavně sladkou a neuvěřitelně lahodnou chutí. Alfphonso je totiž králem všech mang.

Afonso de Albuquerque, “Lev moří, Caesar východu” a také největší námořní velitel všech věků

Mango se samozřejmě nejvíce konzumuje jako čerstvé ovoce. Velká pecka uvnitř má “vlasy” a čím jsou kratší, tím je odrůda kvalitnější. Já ale už léta ujíždím na mango milkshake, do kterého kvůli trávení přidávám prášek kardamonu. S chapati, nebo puri je tohle je naše nejoblíbenější snídaně po celé dva měsíce v roce. A zrovna tak to může být i oběd nebo věčeře, jelikož mango je neuvěřitelně syté. Z manga rovněž vyrábím i džemy. A jak jinak, taky peču koláče! Mango juice, milk shake, Mango lassi (mango s kefírem) jste si dříve v tomto období mohli dopřát v Indii na každém rohu. Bohužel, letos tomu tak není. Ale to nevadí, všechny tyhle lahůdky si můžeme připravit sami doma. Z nedozrálého manga se zde také vyrábí různá chutney. Já nejvíc miluju mango pickle, což je nastrouhané mango, povařené s cukrem a kořením. Jí se jako příloha třeba k chicken biryani.

moje mango milk shake s puri

Tady v Indii je tento podmanivý ovocný strom považován za mystický. Mango je totiž jídlo bohů. A rovněž je dávným symbolem lásky, bohatství, plodnosti, prosperity a dokonce i nesmrtelnosti. Pokud tedy doma máte nábytek, nebo třeba jen malou sošku z mangovníku, jste bohy požehnaní šťastlivci. Jeho zakřivený tvar se také přirozeně stal ikonickým indickým symbolem, který již po celá dlouhá staletí rádi využívají všichni zdejší řemeslníci, tkalci a designéři.

Já sama jsem si již dávno vytvořila na mangu závislost. A užívám si ji. Žádnou odvykací kůru zatím rozhodně neplánuju!

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, květen 2020

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply