Zachrání Indie svět?

“Obnovte okamžitě dodávky léků, jinak očekávejte odvetu!”

“doporučil” v neděli americký prezident během soukromého telefonního rozhovoru Narendra Modimu, indickému předsedovi vlády.

Je začátek dubna 2020, řádí nám tady světová pandemie s novým virem a my stále nemáme proti němu účinný lék. Vědecké týmy napříč zeměkoulí nepochybně dělají co mohou, ale bude to ještě nějakou chvíli trvat. V někteých ohniscích nákazy virus usmrcuje stovky  nemocných denně a proto každá rada dobrá  a hlavně rychlá pomoc je teď nanejvýš žádoucí. To Donald Trump dobře ví a hlavně se dobře vyzná ve světě byznysu. V něm fungují především tvrdé lokty a silná slova. Navíc mu jde o hodně. Počáteční zlehčování situace teď doslova decimuje Ameriku. V celosvětovém měřítku má USA nejvyšší počet případů. Počet úmrtí na koronavirus tam překročil 10 000 a více než 366 000 osob se dosud touto infekcí prokazatelně během velmi krátké doby nakazilo.

Indie již mnoho let patří mezi silné hráče světového farmaceutického byznysu.  Nezpochybnitelný primát si však vydobyla  ve dvou důležitých generických lécích. Hydroxychlorochinu a Paracetamolu. Přičemž ten první, ve zkratce označovaný HCQ, je jeden z nejdéle používaných, cenově dostupných  a klíčových  léků proti malarii.  A Paracetamol, lék proti bolesti a snižující teplotu, velmi pozitivně zmírňuje průběh virových onemocnění.

Dosud na nový koronavirus neexistuje lék, daří se pouze zvládat příznaky, které onemocnění provázejí. Nicméně, v zoufalé snaze najít efektivní léčbu, se tyto 2 generické léky, pro svou nespornou účinnost, dostaly zaslouženě do popředí pozornosti. A především antimalarika HCQ prokázaly velkou antivirovou aktivitu proti závažným respiračním onemocněním.

Indie “zaplať Pán Bůh” dosud nepatří mezi nejvíce postižené státy koronavirem. K dnešnímu dni máme 4 421 potvrzených, 114 zemřelých a 326 vyléčených pacientů. Velmi pozitivní čísla! Co je však důležité připomenout, Indie má současně také téměř 1,3 miliardy obyvatel, jejichž způsob života je značně odlišný od ostatního světa. V případě vzplanutí nákazy by mohly být následky katastrofické. Proto vláda již  v polovině března přistoupila k dosud  nevídaným restriktivním opatřením. 22.března byla země hermeticky uzavřena a další den byl vyhlášen zákaz vycházení, což trvá až dosud.  A nejen to. Následovaly další.

25.března 2020 vláda rovněž dočasně omezila vývoz hydroxychlorochinu – léku, který byl úspěšně testován také jako lék na koronaviry,  do všech zemí. “Jako každá zodpovědná vláda je naší první povinností zajistit, aby existovaly dostatečné zásoby léčiv pro potřeby našich  občanů,” komentoval toto rozhodnutí ministr  Raju Srivastava.

Což se v dnešní hysterické době  pochopitelně nelíbí nikomu. A už vůbec ne Donaldu Trumpovi.

Tato malá rozrtžka dvou světových lídrů však upozornila na další problém. Celý svět trpí nedostatkem ochranných pomůcek, celý svět se právem obává ekonomického dopadu řádění toho malého nebezpečného hajzlíka. Už teď se o něm ví, že jde o pouhou mikroskopické částici. Lidstvo ale žalostně potřebuje nový lék, který ho zastaví! Než ho ale bude mít, urgentně potřebuje i dostatek toho, co alespň trochu zabírá. I malý výpadek by mohl situaci, mnohde již tak hrozivou, ještě zhoršit.

Výhružky a veká gesta již notoricky  patří k Trumpově stylu. Nevím, jak jsme na tom se zásoby antimalarik, ale Paracetamol jsem si minulý týden normálně v lékárně koupila. Zdá se, že léků tedy máme dost. A proslýchá se, že už za pár dnů vláda chystá postupné zmírňování opatření. Věřím, že obnova produkce a vývoz léčiv bude také jedna z hlavních priorit.

Bůh nám žehnej!

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai 7. dubna 2020

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply