Můj víkend s ayurvedou

19. ledna 2020

Dcera mé velmi blízké kamarádky v Mumbai je nejen hezká, vzdělaná a chytrá, ale je taky hodně aktivní. A především zapálená do zdravého životního stylu. Nejen ona, ale celá rodina jí zdravě a nakupují jen opravdu organické potraviny. Hodně se od nich učím.

V Indii se obecně jí zdravěji, protože vaříme vše čerstvé, nezamražujeme, nekupujeme polotovary. Zelenina a ovoce jsou čerstvé, ale…. Farmáři samozřejmě používají chemické preparáty a kontrola tady je minimální. Většina ovoce a zeleniny se prodá volně na ulici a na tržištích. Ale samozřejmě, že jsou zde k mání i opravdu naturální produkty, jen za ně zaplatíte dvakrát tolik. A jsou čím dál tím víc žádané. Správná strava je totiž základ našeho zdraví. Co to ale vlastně znamená? Západní svět je přesycen stále novými a novými informacemi o tom, co je pro naše tělo nejlepší. Více ale jde o propagaci potravinářských výrobků a vymývání mozků spotřebitelů, než o skutečnou podporu zdravého životního stylu.

Ayurveda naopak zapojení vlastního myšlení vyžaduje. Je to 5 tisíc let stará medicína a funguje stále dokonale. Jenže! Bez vlastní iniciativy se nehnete ani o krok. Lenoši a věční vymlouvači na všechno, resp. všichni ti oddaní sponzoři farmaceutických společnosti, ti ať raději zůstanou u zázračných bílých pilulek. Ayurveda totiž vyžaduje především disciplínu.

Dr. Arun Sharma přijel do Mumbai až z daleké Dharamshaly. Dharamshala je světoznámé město, ležící v severní části indického státu Himachal Pradesh v úpatí Himalájí. Proslavila ho zejména trvalá přítomnost dalajlámy a také existence centra tibetského exilové vlády v Indii. Jeho dvoudenní workshop se konal minulý víkend v Jai Hind College, jedné z prestižních universit v Mumbai.

Já sama se o ayurvedu zajímám už dlouho. Před lety jsem dokonce odjela na měsíc do ayurvedské školy v Keralském Trivandrumu. A od té doby jsem skálopevně přesvědčená, že jsem typická vata (vata, pitta a kapha jsou tři druhy doshy, které jsou odlišné podle fyziologické klasifikace lidského těla). Tak po tomhle víkendu je všechno jinak! Jsem jasná pitta s trochou váty.

Byly to úžasné dva dny, popsla jsem třičtvrtě sešitu a jsem zase na začátku. Snad jsem ale pochopila hlavní důležité věci, bez kterých nelze pokračovat. V prvé řadě, s naši doshou se již rodíme. Získáváme ji od svých rodičů. Můžeme mít z každé doshy něco málo, ale vždy je jedna hlavní. Takže bychom se měli naučit poslouchat své tělo a pečovat o něj. Což podle ayurvedy znamená udržovat jej v rovnováze. A to je to nejtěžší a nejjednodušší současně.

No a meditace a joga jdou ruku v ruce se zdravým životním stylem. Vše dohromady funguje dokonale a pomáhá ke štěstí a spokojenosti. Endorfiny se uvolňuji při běhání, ale také díky pravidelnému cvičení jogy a meditaci. A naši náladu zásadně ovlivňuje potrava, kterou přijímáme. Dokonce může velmi regulovat i náš stres. Stres, který, když se dlouhodobě hromadí je spolehlivým spouštěčem deprese.

Během přednášky Dr. Sharmy jsem si hned vzpomněla na naše staré pořekadlo : ” Snídej sám, obědvej s přítelem a večeř s nepřítelem.” I Ayurveda doporučuje bohatou snídani a vydatný oběd. Nicméně, než vždy přejdeme k dalšímu jídlu, žaludek by měl být prázdný, jeho obsah strávený a my bychom měli pociťovat hlad. Přesně takhle se stravovali kdysi naši předci, že? Také proto bychom měli snídat až tak 2 hodiny po probuzení. A ten náš jogurt! Je naprosto nevhodný pro svou vysokou kyselost. Snad jako příloha k jídlu v malém množství. A jak s tím zatraceným pitným režimem? Doporučuje se vypít 1,5 litru vody denně. Nikdy však nepít větší množství tekutin před jídlem, ani po jídle. Naopak pití během jídla je v pořádku. Množství vody odhadněte podle porce. Na každé sousto a 2-3 loky.

Dr. Sharma mě okouzlil. Je to hezký chlap, navíc s neustálým úsměvem na rtech. No, ale já jsem ve věku jeho matky spíše. Okouzlil mě však svými hlubokými vědomostmi a schopností předat je dál. Aniž by se zmínil, je nesporné, že za tím vším je především každodenní tvrdá práce na sobě a na svých pacientech.

Nechcete se za ním podívat do Dharamsaly? Vážně o tom uvažuji, že zorganizuji nějaký léčebný výlet s workshopem. Lepší místo nenajdete. Kde jinde začít s ayurvedou , jogou a meditací, než v magickém údolí Himalají v těsné blízkosti Dalai lamy.

P.s. Celou dobu jsem byla přesvědčena, že ayurvéda pochází z Keraly. Je to jako s tou mou vátou! No ani náhodou. V Kerale byla jen časem nejvíce zpopularizovaná. Své kořeny má však v Punjabu. Tak hezký den!

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, 20.1.2020

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply