Jaipur

a nebo take Růžové město.

Ale proč zrovna růžové?

Psal se rok 1876 a choť královny Viktorie, princ Albert  právě dorazil k břehům Indie.  Chystal se navštívit také věhlasný Jaipur. Už jen proto, že jaipurští maharajové s Brity vždy dobře vycházeli.

Maharaja Sawai Ram Singh se rozhodl pro velkolepé přivítání. Na princovu počest nechal město i paláce natřít na růžovo. Růžová barva totiž znamená především pohostinnost.  Město tedy téměř ze dne na den zrůžovělo. Pořád to však  byl  “jen” Jaipur.

Když  ale Albert vjel za brány města, překvapením zvolal : “This is a pink city!” A Jaipuru už  pink zůstalo na věky.

Navždy růžový

Jaipur  si svou proslulost získal už dávno před tím a  to hlavně  díky   Ramově pradědovi Jai Singhovi. 

Maharaja Sawai Jai Singh obýval paláce pevnosti Amber, ležící v těsné blízkosti města, nesoucího stejné jméno.  Jenže místo postupně ztrácelo zásoby podzemní vody a Jai Singh se proto rozhodl založit nové sídlo. V roce  1727 tedy započala stavba, na tehdejší dobu, velmi moderního, zděného města Jaipuru,  pojmenovaného po svém zakladateli.

Dnes je Jaipur hlavním městem indického státu Uttar Pradesh a jeho atmosféra  je magická. Na hlavní třídě najdete vše, co očekáváte. Pozdrží vás zde prodavači s různými sladkými, či tradičními pálivými dobrotami. Do svých krámků vás budou lákat obchodníci s bavlněnými, hedvábnými, či pashminovými šálami a jen těžko odoláte nabídce šperků a koberců, kterými je Jaipur proslulý.

A  ta růžová mu zřejmě zůstala už na věky.  Vláda města totiž i dnes na obnovu a barvení nemovitostí pravidelně přispívá.

A kde se vzalo to pur?

Jména některých měst v Indii vznikala spojením jména panovníka a slova město. A záleželo na tom, zda byl panovník muslim, nebo hinduista.  V urdštině, neboli řeči indických muslimů se město řekne “abad.” Naopak v hindštině se používá “pur”. Z toho vyplývá, že jaipurský král byl hinduista, zatímco třeba vládce města Ahmedabad byl zcela určitě muslim.

Geniální a privilegovaný

je asi nejvýstižnější charakteristika výjimečného vladaře Jai Singha.  Byl velmi vzdělaný, nadmíru inteligentní a fanatik do matematiky a astronomie. Byl však rovněž skvělý vojevůdce, což mnohokrát prokázal ve službách mugalského vládce krále Aurangzeba. 

Ten si byl  Singhovy výjimečnosti vědom a uměl jej ocenit. Jako jediného hinduistického generála mezi svými muslimskými vojevůdci jej respektoval a dokonce mu udělil dědičný titul Sawai, znamenající “nejlepší z nejlepších.” Jai Singh se osvědčil na mnoha frontách. Svému králi pomohl udržovat území a odrážet útoky nepřátel. Podařilo se mu dokonce získat nová, když  ovládl  velkou část Afganistanu tím, že postupně porazil 5 různých  silných afgánských kmenů. Od té doby a na počest vítězství, vlajku Jaipurské královské rodiny tvoří 5 různých barevných pruhů.

City palace

vybudoval rovněž Jain Singh a slouží jaipurské královské rodině dodnes. Tedy alespoň jeho část. Mnohem větší prostory paláce jsou zpřístupněny veřejnosti a slouží jako muzeum. Uprostřed paláce můžete spatřit 2 obrovské stříbrné 4000 litrové nádoby na vodu. Maharaja Madho Singh II. si je opatřil na svou cestu do Anglie, kam byl pozván na korunovaci krále Edwarda VII. v r. 1901. Nepovažoval evropskou vodu za vhodnou,  a proto si s sebou vezl tyto unikátní nádoby, naplněné vodou z posvátné řeky Gangy. Hlavním audienční místnost paláce zdobí překrásné křišťálové lustry, pocházející z Československa.

Ačkoliv je Indie již od r. 1950 republikou, královské rodiny se zde stále těší velkému respektu. Mnoho ze svého majetku kdysi odevzdaly do rukou státu, dost jim toho však stále zůstalo, a proto mnohé z nich přeměnily královské paláce na hotely a restaurace. Stejně tak i Jaipurská královská rodina.

Jantal Mantar

(jantra – instrument, mantra – calculate)

Když Jai Singh zrovna neválčil, budoval město, paláce a také se věnoval své lásce,   astronomii a astrologii. Tato věda jej nesmírně přitahovala a on jí zcela propadl. Ve městě vybudoval, na tu dobu zcela nevídanou, obrovskou, astronomickou observatoř. Nachází se zde 12 měřících  přístrojů.  Jain Singh dokonce některé z nich sám zkonstruoval. Například jeho unikátní  Sluneční hodiny, které dodnes pracují s neuvěřitelnou 2 minutovou přesností, předběhly dobu o několik století.

Hawa Mahal

Překrásný “Palác větrů” nechal postavit  Jai Singhův vnuk, Sawai Pratap Singh v roce 1799. Tento architektonický klenot umožňoval ženám královské rodiny nepozorovaně sledovat život na ulici, za zdmi paláce. Jeho dokonalá konstrukce  oken s malými otvory zajišťovala neustálé proudění vzduchu.  

Úzká budova byla postavena bez základů, avšak na dokonalém pyramidovém principu, jež udržel palác bez poškození i během několika zemětřesení.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, listopad 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply