Himachal Pradesh

zasněžené údolí, ale především Země Bohů,

jak je tento severoindický stát na úpatí Himalájí často nazýván. Všude přítomné božstvo zde pocítíte téměř na každém kroku. Nejen díky spoustě chrámů, z nichž některé jsou staré stovky let,  ale i díky hluboce věřícím obyvatelům, kteří jsou až neuvěřitelně pohostinní!

Je rovněž jedním z nejmladších indických států , protože své konečné uspořádání získal až v r. 1971. Průměrná délka života dosahuje 72 let a porodnost v posledních letech klesla až na 1,7 dětí v rodině.  Nachází se v západních Himalájích, takže počasí je zde po celý rok mnohem chladnější, než jinde. I v letních měsících se denní teploty pohybují většinou jen kolem 25°C. Obyvatelstvo tvoří především Hinduisté, Punjabové, Nepálci a Kašmířané.

Jestliže milujete hory, svěží přírodu,

toužíte po laskavosti  a víře, a navíc byste rádi ochutnali trochu té pravé Indie, pak Himachal je to pravé místo! Máte-li navíc rádi indickou kuchyni, tak tohle bude pro Vás ráj na zemi. Protože punjabi kuchyně je ta nejchutnější ze všech indických a tady máte příležitost a nejen pravě ji, vyzkoušet do sytosti.

Jablka v Indii?

Himachal společně s Kashmirem jsou jedním velkým “jablečným sadem” Indie. Produkce jablek představuje asi 85% veškeré zdejší produkce ovoce.  Jablka z těchto oblastí Indie nejen že stačí pokrýt celý vnitřní trh, ale ve velkém množství se take exportuje. Nicméně i  přes to, patří jablka v Indii mezi drahé a luxusní ovoce.

Hlavní město SHIMLA

až do r. 1947, kdy Indie získala svou nezávislost na Britské koruně, sloužila rovněž jako “letní“ hlavní město.  Protože v tomto ročním období v téměř celé Indii teploty přesahují i 50°C, britští úředníci každoročně prchali do svěží a pro evropany pohodlné Shimly.

Dodnes zde můžete spatřit mnoho zachovalých památek úchvatné koloniální architektury. Současná Shimla  je však již rušné a trochu špinavé město představující spíše ďábelskou křižovatku uprostřed malebných hor a svěží přírody. Stoji za to ji navštívit. Protože ten kontrast je opravdu obrovský, tak typický pro Indii. Navíc zde můžete nasednout na palubu vlaku Shimla – Kalka, který je, zapsán na seznamu UNESCO. Nejen, že Vás na pár hodin vrátí do minulosti, ale take vám otevře úplně nový pohled na indickou krajinu. Je to nepochybně jedna z nejúžasnějších technických vymožeností Indie, jelikož trasu železnice  propojuje 102 tunelů, 846 mostů a vine se stovkami různých zatáček.

Oázy klidu uprostřed nádherné přírody

je nejspíše přesně to, co zde hledáte . A také najdete.

Himachal Pradesh takových míst nabízí bezpočet a potřebovali byste tu strávit pár měsíců, abyste si je mohli vychutnat. Jedno z nich je MANALI. Město, které se díky oblibě turistů rychle rozrůstá a tím i bohužel přichází o svůj klid. Když však přejdete malý most, odzbrojí vás mír a duševní rovnováha Old Manali. Původní vesnice si stále udržuje svůj specifický ráz.  Stojí za to zde alespoň  na chvilku posedět v některé z kaváren lemující úzkou silnici a “nasát” tu neuvěřitelnou atmosféru. Trh a obchůdky s řemeslnými výrobky kouzlo tohoto místa jen umocňují. Magický kraj,  který budete jen těžko opouštět. Všude kolem Vás hory, voňavé lesy, jablečné sady, dobré jídlo a neuvěřitelně laskaví lidé.  Jako v pohádce!

Dharamshala

je  další město a oblast, které také stojí za to navštívit. Je nezpochybnitelné, že Himachal Pradesh patří k nejkrásnějším státům Indie. Ke své proslulosti  ji však nepochybně pomohla i skutečnost,  že zde již desítky let nežije nikdo jiný, než Jeho svátost 14. Dalai Lama, který v roce 1959, po nuceném opuštění Tibetu, našel svůj nový domov právě zde, v  Dharamshale. Toto duchovní město, obklopeno cedrovými lesy a štíty himalájských velikánů, se stalo novým domovem nejen Jeho Svátosti ale i nové tibetské exilové vládě. Nachází se zde proslulý Chrámový komplex Thekchen Choling, který je významným duchovním centrem tibetského buddhismu a za povšimnutí stoji I zdejší knihovna, jež  nabízí tisíce  tibetských děl a archiválií. Indická vláda Dalai Lamovi poskytla doživotní asyl a tím mu rovněž umožnila  vybudovat nové kláštery a školy.  Tyto známé stavby tibetské architektury se nacházejí I na dalších místech Himachal Pradesh. Určitě každému doporučuji nějaký klášter navštívit. Vkročte a zkuste alespoň  na chvíli zapomenout na čas. Nechte se pohltit  buddhistickou vírou.

Vírou v lásku, porozumění, pokoru a odříkání.  A když se Vám nebude chtít odejít, můžete na pár dní zůstat. Většina klášterů nabízí i ubytování a vy si tak budete moci vychutnat hloubku duchovního poselství do sytosti.

A zcela určitě ochutnejte tibetskou kuchyni! Je lahodná, chuťově  podobná čínské, ale mnohem zdravější.

Blanka Jeetendra Varma, Navsari, Indie, duben 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

2 thoughts

  1. Moc hezké a pravdivé články.Narážím stále na nepochopení proč Indii miluji.Díky za hezké a poučné čtení. Eva z Polžic a Bezdružic

    1. Moc Vám děkuji. Hodně lidí má předsudky. Možná i já sama jsem je kdysi měla. Indie mě naučila velké pokoře. Jsem za to ráda.
      Pravda je, že Indii musíte milovat, jinak tu nepřežijete. 😀 Moc Vás zdravím, Blanka Varma

Leave a Reply