zasněžené údolí, ale především Země Bohů,
jak je tento severoindický stát na úpatí Himalájí často nazýván. Všude přítomné božstvo zde pocítíte téměř na každém kroku. Nejen díky spoustě chrámů, z nichž některé jsou staré stovky let, ale i díky hluboce věřícím obyvatelům, kteří jsou až neuvěřitelně pohostinní!

Je rovněž jedním z nejmladších indických států , protože své konečné uspořádání získal až v r. 1971. Průměrná délka života dosahuje 72 let a porodnost v posledních letech klesla až na 1,7 dětí v rodině. Nachází se v západních Himalájích, takže počasí je zde po celý rok mnohem chladnější, než jinde. I v letních měsících se denní teploty pohybují většinou jen kolem 25°C. Obyvatelstvo tvoří především Hinduisté, Punjabové, Nepálci a Kašmířané.
Jestliže milujete hory, svěží přírodu,
toužíte po laskavosti a víře, a navíc byste rádi ochutnali trochu té pravé Indie, pak Himachal je to pravé místo! Máte-li navíc rádi indickou kuchyni, tak tohle bude pro Vás ráj na zemi. Protože punjabi kuchyně je ta nejchutnější ze všech indických a tady máte příležitost a nejen pravě ji, vyzkoušet do sytosti.
Jablka v Indii?
Himachal společně s Kashmirem jsou jedním velkým “jablečným sadem” Indie. Produkce jablek představuje asi 85% veškeré zdejší produkce ovoce. Jablka z těchto oblastí Indie nejen že stačí pokrýt celý vnitřní trh, ale ve velkém množství se take exportuje. Nicméně i přes to, patří jablka v Indii mezi drahé a luxusní ovoce.

Hlavní město SHIMLA
až do r. 1947, kdy Indie získala svou nezávislost na Britské koruně, sloužila rovněž jako “letní“ hlavní město. Protože v tomto ročním období v téměř celé Indii teploty přesahují i 50°C, britští úředníci každoročně prchali do svěží a pro evropany pohodlné Shimly.

Dodnes zde můžete spatřit mnoho zachovalých památek úchvatné koloniální architektury. Současná Shimla je však již rušné a trochu špinavé město představující spíše ďábelskou křižovatku uprostřed malebných hor a svěží přírody. Stoji za to ji navštívit. Protože ten kontrast je opravdu obrovský, tak typický pro Indii. Navíc zde můžete nasednout na palubu vlaku Shimla – Kalka, který je, zapsán na seznamu UNESCO. Nejen, že Vás na pár hodin vrátí do minulosti, ale take vám otevře úplně nový pohled na indickou krajinu. Je to nepochybně jedna z nejúžasnějších technických vymožeností Indie, jelikož trasu železnice propojuje 102 tunelů, 846 mostů a vine se stovkami různých zatáček.

Oázy klidu uprostřed nádherné přírody
je nejspíše přesně to, co zde hledáte . A také najdete.
Himachal Pradesh takových míst nabízí bezpočet a potřebovali byste tu strávit pár měsíců, abyste si je mohli vychutnat. Jedno z nich je MANALI. Město, které se díky oblibě turistů rychle rozrůstá a tím i bohužel přichází o svůj klid. Když však přejdete malý most, odzbrojí vás mír a duševní rovnováha Old Manali. Původní vesnice si stále udržuje svůj specifický ráz. Stojí za to zde alespoň na chvilku posedět v některé z kaváren lemující úzkou silnici a “nasát” tu neuvěřitelnou atmosféru. Trh a obchůdky s řemeslnými výrobky kouzlo tohoto místa jen umocňují. Magický kraj, který budete jen těžko opouštět. Všude kolem Vás hory, voňavé lesy, jablečné sady, dobré jídlo a neuvěřitelně laskaví lidé. Jako v pohádce!

Dharamshala
je další město a oblast, které také stojí za to navštívit. Je nezpochybnitelné, že Himachal Pradesh patří k nejkrásnějším státům Indie. Ke své proslulosti ji však nepochybně pomohla i skutečnost, že zde již desítky let nežije nikdo jiný, než Jeho svátost 14. Dalai Lama, který v roce 1959, po nuceném opuštění Tibetu, našel svůj nový domov právě zde, v Dharamshale. Toto duchovní město, obklopeno cedrovými lesy a štíty himalájských velikánů, se stalo novým domovem nejen Jeho Svátosti ale i nové tibetské exilové vládě. Nachází se zde proslulý Chrámový komplex Thekchen Choling, který je významným duchovním centrem tibetského buddhismu a za povšimnutí stoji I zdejší knihovna, jež nabízí tisíce tibetských děl a archiválií. Indická vláda Dalai Lamovi poskytla doživotní asyl a tím mu rovněž umožnila vybudovat nové kláštery a školy. Tyto známé stavby tibetské architektury se nacházejí I na dalších místech Himachal Pradesh. Určitě každému doporučuji nějaký klášter navštívit. Vkročte a zkuste alespoň na chvíli zapomenout na čas. Nechte se pohltit buddhistickou vírou.

Vírou v lásku, porozumění, pokoru a odříkání. A když se Vám nebude chtít odejít, můžete na pár dní zůstat. Většina klášterů nabízí i ubytování a vy si tak budete moci vychutnat hloubku duchovního poselství do sytosti.
A zcela určitě ochutnejte tibetskou kuchyni! Je lahodná, chuťově podobná čínské, ale mnohem zdravější.

Blanka Jeetendra Varma, Navsari, Indie, duben 2019
Moc hezké a pravdivé články.Narážím stále na nepochopení proč Indii miluji.Díky za hezké a poučné čtení. Eva z Polžic a Bezdružic
Moc Vám děkuji. Hodně lidí má předsudky. Možná i já sama jsem je kdysi měla. Indie mě naučila velké pokoře. Jsem za to ráda.
Pravda je, že Indii musíte milovat, jinak tu nepřežijete. 😀 Moc Vás zdravím, Blanka Varma