Těžký život leoparda

Leopardí kožichy už sice dávno nejsou cool, alespoň ne ty pravé, nicméně množství těchto krásných a plachých šelem každým dnem na světě dramaticky ubývá. Podle nejbližších odhadů  se jejich počet za posledních 10 let snížil o více než 50%.

Ohrožený leopard

Nejpočetnější druh leoparda z celkem 9ti různých druhů, žije v Indii. A ani tady nemá na růžích ustláno. Ačkoliv by tomu tak logicky mělo být, protože Indové jsou většinou vegetariáni a navíc za lovení zvěře zde hrozí vysoké tresty. Nevyhnul se mu ani samotný Salman Khan, bollywoodská superstar, jemuž hrozilo 5 let vězení natvrdo za zabití antilopy. A i když žaláři nakonec unikl, soudní proces se táhl nekonečných 20 let.

Přesto přeze všechno zde každý den umírá minimálně jeden leopard.  Zatímco  snahy o záchranu zdejších tygrů jsou velmi úspěšné, hubení leopardů se nedaří  a nedaří zastavit.  Důvodů je více.

Obchod s košešinami

je problém celosvětový, protože velmi výnosný Pokud bude poptávka, nezmizí nabídka. Jen v Indii v roce 2018 muselo zemřít 155 leopardů, aby tak uspokojili  stále hladové činské trhy. Velký zájem je nejen o kůži, ale také o kosti a především o drápy, které se používají při různých magických rituálech.

Konflikt s lidmi

tu byl od nepaměti. Leopard je všestranný, příležitostný lovec. Žije v zalesněné, nebo křovinaté krajině. Přirozeně loví dravou zvěř a jeho jídelníček je opravdu rozmanitý. Nicméně v Indii se mu často nabízí potrava  “naservírovaná” v blízkosti lidských obydlí.  Lidé na vesnicích totiž chovají mnoho domácích zvířat, které jsou pro tyto spanilé kočky snadným úlovkem. Leopard běžně člověka nenapadá, kořistí se však snadno může stát, když se snaží svá zvířata zachránit, nebo se po lese potuluje sám.  Proto vesničani, v zájmu své vlastní bezpečnosti a navzdory tradici,  leopardy  čím dál tím častěji v sebeobraně zabíjejí .

Nehody

jako důsledek civilizačního pokroku, jsou jedním z hlavních důvodů úmrtí leopardů v Indii.  74 leopardů totiž jen za loňský rok muselo zemřít při silničních nehodách, střetnutích s vlakem,  či  zásahem elektrického proudu na stožárech vysokého napětí.

Přirozené příčiny

194 leopardů zemřelo v Indii v roce 2018 přirozeným způsobem,  za což je považován věk zvířete, nemoc, nebo zranění způsobená v boji o teritoria.  Smutným faktem však je, že k vymírání těchto šelem přispívá člověk i nepřímo díky neustále se zhoršujícímu  životnímu prostředí.

Leopard ve městě

v Indii není nic neobvyklého. Ve srovnání s jeho bratranci lvem a tygrem ,  leopard potřebuje k životu mnohem větší území.  A navíc ztrácí svou plachost a vydává se často i do městských, hustě obydlených aglomerací. Tam se jeho snadnou kořistí stávají toulaví psi, kočky, či prasata, což někteří vědci dokonce považují za přirozenou regulaci, zejména u volně žijících psů. Zatímco na onemocnění vzteklinou, následkem kousnutí, umírají každoročně v Indii stovky lidí, leopard ohrožen není. Má totiž velmi účinný trávicí systém. Navíc svůj úlovek , na rozdíl od ostatních predátorů, vytáhne na vysoký strom, kde jej pak následně  porcuje  po mnoho dní. Virus, způsobující vzteklinu není nijak odolný a pravděpodobně i agresivní žaludeční kyselina jej zabije dříve, než má šanci nakazit leoparda.

Běžný turista a toulavý leopard

na sebe v Indii jen tak nenarazí. I nedávný případ jednoho zabloudilce do nákupního centra v Thune, 1,8 milionového města nedaleko Mumbai, byl zcela vyjímečný.  Navíc budova se nachází na kraji města v těsné blízkosti lesa.

Indické národní parky

jsou z cela jistě mnohem lepším a bezpečnějším místem, kde můžete leoparda potkat beze strachu. A kromě leoparda, zde na vás čeká neobyčejná flora a fauna. 

Jim Corbett National Park

je překrásná  a rozlehlá rezervace na severu Indie ve státě Uttarakhand. Kromě leopardů zde narazíte na indické slony, bengálské tygry, antilopy, krokodýly a bezpočet různých ptáků.

Gir National Park

další z mnoha překrásných parků v Indii, ležící na území státu Gujarat.  Gir je jedním z mála přirozených domovů asijských lvů. Kromě těchto králů a vládců přírody zde mate jedinečnou příležitost pozorovat velké množství dalších nepolapitelných divokých zvířat,  ale také vzácného ptactva.

Nagarhole  National Park

Známý rovněž jako Rajiv Gandhi Park, je přírodní rezervací v jihoindickém státě Karnataka. Park je součástí biosférické rezervace Nilgiri, je obklopen pohořím Brahamagiri a lesy s koncentrací santalových a teakových stromů. Nespoutaná řeka Kabini se vine divokou krajinou džungle, jež je domovem leopardů, tygrů, slonů asijských a také stovkám různých ptáků. Neuvěřitelnou scenerii nesvázané přírody podmiňují kaskádové vodopády Irupu Falls.

Blanka Jeetenda Varma, Mumbai, Indie, srpen 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply