Parsi, Indičtí Peršané

Příchod prvních Peršanů do Indie přímo souvisí s dobytím Persie Araby někdy mezi roky 636 až 651 našeho letopočtu.  Tito původní obyvatelé dnešního Íránu nedobrovolně opustili svou vlast, aby si tak ubránili a zachovali svou náboženskou identitu, kulturu a víru v Zoroastrismus. Vyznání, které patří mezi nejstarší na světě.

Kdo jsou ti Peršané

Ačkoliv tito původní Peršané se nejprve usadili na severu Indie v oblasti dnešního Gujaratu, dnes žije jejich nejpočetnější komunita v Mumbai. Těžko je rozeznáte, ničím se od ostatních Indů neliší. Snad v jednom jsou ale opravdu výjimeční. S 97% vzdělaností patří Parsees mezi nejvzdělanější skupinu obyvatel v Indii. Jsou také téměř vždy ve svém oboru velmi úspěšní. A co je pro ně typické? Mezi jejich přednosti patří pokora, vůle a úcta s vrozeným smyslem pro charitu. Často také zůstávají svobodní. Proto se počet vyznavačů tohoto náboženství neustále snižuje. Za posledních 10 let Parsi  populace v Indii  klesla o vice jak  50% a jejich počet se nyní odhaduje na pouhých 25 000.

Jak už to s  těžce zkoušenými minoritami na světě bývá,  nemají to jednoduché a musí se umět prosadit. Nejinak to bylo i s Parsees, kteří kdysi odmítli konvertovat k Islámu a prchli do Indie. Do země, která i v hluboké minulosti a navzdory mnoha muslimským vládcům, byla vždy velmi tolerantní ke všem různým vírám.

TATA

Pravděpodobně nejznámější Peršané na světě jsou členové rodiny Tata a jejich společnost TATA GROUP.

Zakladatel tohoto rodinného a dnes již nadnárodního obchodního imperia byl  Jamsetji  M. Tata, který v roce 1870 s kapitálem 21000 Rs založil první obchodní společnost. V čase, kdy v Anglii vládla královna Viktorie a Indie byla pod plnou kontrolou britské Koruny.

Jamseti však neměl jen vizi, odvahu, trpělivost ale on byl především houževnatý muž. Když v roce 1904, během své obchodní cesty v německém Bad Nauheimu náhle zemřel,  nezanechal po sobě pouze prosperující podnik, ale rovněž několik architektonických skvostů. Nejznámější  z nich je luxusní  hotel TAJ MAHAL PALACE, postavený v těsné blízkosti GATEWAY of INDIA v Mumbai.  Moderní, a přepychový Taj, jehož dveře se prvním návštěvníkům otevřely již v r. 1903, byl v té době jediným plně elektrifikovaným hotelem v celé Indii. A také první stavbou s funkčními a na tehdejší dobu neobyčejně moderními výtahy. Dalším neméně slavným indickým peršanem nebyl nikdo jiný, než Freddie Mercury, který se narodil v Zanzibaru a tím automaticky získal britské občanství.

Dnes TATA GROUP ovládá mnoho průmyslových odvětví, obchoduje s světovými komoditami a je předním indickým výrobcem. Značku TATA potkáte v Indii téměř na každém rohu, od aut všech typů, přes telekomunnikace, elektroniku,  nábytek, potraviny,  po oblečení. V mnohém však rodina Tata velmi připomíná českou a světově proslulou podnikatelskou rodinu Baťa. Mimochodem, v Indii  je značka Baťa velmi populární a její obchody najdete na každém rohu. Úsměvné je, že Indové vůbec nepochybují o Baťově indickém původu. Stejně, jako všichni Baťové, tak I pokračovatélé rodinné značky Tata byli a jsou zapálení filantropové.  Proto jejich jméno nenajdete  mezi nejbohatšími podnikateli světa, zcela určitě však figurují za stovkami různých charitativních a vzdělávacích projektů.

Výtečná kuchyně

V čem jsou však Parsi v Indii rovněž proslulí, je tradiční rodinné farmaření a výroba přírodních mléčných výrobků, známé pod PARSI DAIRY FARM. Dnes už tuto značku pomalu vytlačují velké nadnárodní společnosti, ale mnoho Indů si stále potrpí na kvalitu i za vyšší cenu. 

Parsi Dairy nabízejí opravdové lahůdky, z nichž  nejznámější jsou třeba   Sutarfeni  nebo-li “Bílé vlasy”.  Tato dobrota se vyrábí  z rýžových nudlí, smažených na ghee, smíchaných s cukrem, nakonec přelitých růžovou vodou s jemně nasekanými pistáciemi  a šafránem. Jedním slovem, delikatesa.

Parsi kuchyně je výtečná a chuťově hodně podobná muslimské. Nicméně na jídelníčku Parsi restaurace s jistotou najdete ty nejlepší pokrmy z celé Indie. Můžete se spolehnout, že budou vždy připravené z domácích produktů, čerstvé zeleniny, mléka, drubežího, či jehněčího masa, nebo ryb.

Víra v dobro zůstává

Jak již bylo zmíněno, indických Parsees je jako šafránu.  A proto zde v Indii spíše narazíte na jejich školy,  university, nebo nemocnice, které tady v minulých  stoletích jejich mecenáši vybudovali.  Na celém světě se totiž nachází pouze 165 Parsi svatyní a nejvíce z nich v Mumbai. V každém zoroastrijském chrámu hoří věčný oheň, hlavní symbol tohoto starověkého náboženství. Náboženství, které sice pomalu a jistě vymírá, na druhou stranu po sobě zanechává nesmazatelnou stopu víry v dobro, lásku a naději.

Zoroastrianismus

se od těch ostatních náboženství liší především tím, že věřící těla svých zemřelých ukládají do Tower of silence, kde se o ně postarají draví ptáci a supi.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, Indie, červenec 2019

Autor: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s