Kerala

Území nekonečných palmových pláží,  romantických lagún,  čajových  plantáží,  zahrad s kořením, ale především kolébka Ayurvédy.

Tyto její neuvěřitelné přednosti Evropanům pochopitelně nezůstaly dlouho  utajeny.  A proto po několik století byla Kerala střídavě pod nadvládou Holanďanů a Portugalců, ale i Britů. Jejich vzájemné bitvy o ovládnutí jihu Indie definitivně  ukončily až její nezávislostí  v roce 1947.  

Dnes je Kerala stát   pyšnící se nejvyšší gramotností,  dynamicky stoupající ekonomikou a také nejvyšším indexem lidského rozvoje. Nachází se na jihozápadním pobřeží .  Úřední jazyky jsou malayalam a angličtina.  Hindština zde není moc rozšířená,  a proto se angličtina stala nutným dorozumívacím jazykem nejen pro cizince, ale i pro samotné Indy.

AYURVÉDA

Ayurvéda  je prastará tradiční medicína, která se v Indii praktikuje již vice než 5000 let.  Její název pochází ze sanskritu a znamená  život (ayur) a poznání (veda) .  Tato věda o životním stylu věří, že pokud žijete v rovnováze, vyhnete se onemocněním. K tomu slouží především určení správné doshy (charakeristika). Je velmi pravděpodobné, že každý máme vlastnosti ze všech tří, avšak jediná z nich, nás reprezentuje nejvíce. Zda-li jste Váta, Kappa nebo Pitha si podle jednoduchého klíče můžete určit i sami.  Například, jestliže ráno máte chuť na teplý čaj a  jogurt jíte jen proto, že je zdravý, jste nejspíš Váta a ten váš ranní light jogurt vytváří ve vašem těle každý den disharmonii.

V Kerale téměř v každém hotelu nabízejí ayurvedické olejové masáže a jejich královnou je bezesporu Shirodara, která dokonale odstraňuje deprese.  Kromě masáží ayurvéda nabízí také léčebnou terapii pod dohledem ayurvédského lékaře. A v neposlední řadě je součástí léčby joga a správná dieta. Každý hotel v Kerale Vám tuto službu zajistí.

V Indii je více než 250 ayurvédských universit, z nichž nejvíce jich je právě na jihu. Studium trvá vice než pět, je považováno za seriózní lékařský obor a absolventům náleží titul BAMS (Bakalář ayurvédské medicíny a chirurgie).

ROMANTIKA PRO ZAMILOVANÉ

Keralu lze popsat jen dvěma slovy “Honeymoon place”! A většina Indů své líbánky tráví právě tady. Čekají zde na vás nekonečné píščité, palmové pláže,  kde potkáte pouze místní rybáře, nebo hrající si děti. Typické  hlučné bary a  nekonečné armády slunečníků zde nenajdete. Pouze to, co moře při přílivu vyvrhne  aby si to  pak zase vzalo nazpět.

Romantické pobřežní laguny s tradičními keralskými hausboty nabízející projížďku po moři, či ubytování, těžko najdete jinde na světě. Kerala je opravdový ráj na zemi.

KATHAKALI

Navštívit Keralu a nevidět Kathakali, to je stejné, jako v New Yorku minout Brodway.

Kathakali je tradiční keralský  tanec. Tanečníci jsou pouze muži i když ztělesňují ženské postavy. Jsou výrazně nalíčeni a co je v tomto neobyčejném tanci zajímavé, že umělci naprosto mistrovsky používají obličejovou mimiku, kterou právě podtrhuje jejich makeup. Dříve se techniky tance předávaly  z generace na generaci. Dnes ale v Indii existuje mnoho škol, kde se tento tanec vyučuje. Tanečníci musí prokázat nejen talent, ale i výbornou fyzickou kondici.

CHE GUEVARA

 Kerala je také nazývána Zemí Bohů. To však Keralanům vůbec nebrání současně zbožňovat také marxistického revolucionáře Che Guevaru. CPI  (Komunistická strana Indie) se zde již po desetiletí těší největší podpoře z celé země.  Možná proto, že obyvatelé nikdy žádný skutečný komunismus nezažili.  Portréty Che Guevary tak visí na každém rohu a doplňují je známé kladiva a srpy.

MASALA DOSA

Křupavá placka, naplněná pikantní bramborovou směsí s kokosovým chutney je nejspíš nejznámjší keralské jídlo. Ačkoliv se jinde v Indii podává jako hlavní menu, v Kerale je to tradiční snídaně.  A je to především delikatesa! Keralská kuchyně však nabízí i další pochutiny, hlavně z ryb.  A pokud se  rozhodnete podniknout očistnou ayurvedickou kůru, čeká vaše chuťové pohárky další překvapení.

Krome jídla si zde můžete dosytosti užít čerstvého ovoce. V Indii je jen jedna sezóna, která však nikdy nekončí. 

KOŘENÍ a ČAJ

Když Holanďané a po nich Portugalci před několika stoletími objevili Indii., narazili zde na “zlatou žílu”. Ne přimo v podobě tohoto vzácného kovu, ale v podobě koření a čaje. Kerala je Spicy garden Indie a potažmo i celého světa. Pokud jste ještě nikdy neviděli jak vypadá plod kešu, divoký ananas, nebo třeba parazitující vanilka, nenechte si ujít návštěvu některé z mnoha zdejších farem.

Kerala je rovněž proslulá svými čajovými plantážemi. Nejvíce jich najdete v oblasti Munnaru. Je to neuvěřitelná podívaná na nekonečné, sytě zelené a omamně  vonící lány čajovníků.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, září 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply