Kašmír


Ráj na zemi, ale take území věčného neklidu…..

Kašmír je překrásná, ale také drsná země s ohromujícími vrcholky Himalaji, průzračnými řekami, fascinujíci svěží přírodou a skalnatými udolími. Patři však také k nejvíce militarizovaným územím na světě. Nicméně, na rozdíl od neklidné politické situace, jsou kašmířané mírumilovní, přátelští, neuvěřitelně pohostinní a jejich kuchyně je dokonalá.

Každoročně toto místo navštíví miliony turistů z celého světa.  Zejména tu část, jež nese název Jammu and Kashmir a patří pod správu Indie. Mnozí  se sem znovu rádi vracejí… Tak hluboko hluboko do srdce  se může toto místo vrýt. Údolí mezi Velkými Himalájemi a pohořím Pir Panjal, je místem až neuvěřitelné jednoduchosti a nedotčené přírodní krásy.

Pro lepší porozumnění  Kašmíru pomůže kratký pohled do historie

Když poslední britský vicekrál lord Mountbatten stanul před svým, možná nejtěžším úkolem v životě, a to přivést Indii k úplné nezávislosti, psal se počátek roku 1947. Indie tehdy byla rozdělena na stovky knížectví a jejich panovníci se mohli svobodně rozhodnout, ke kterému státu se připojí. K Indii, či k nově vznikajícímu Pakistanu.
Maharaja Hari Singh, kašmírský vládce, však dlouho váhal a nakonec se rozhodl  pro úplnou samostatnost. Důvodem nebyla jeho liknavost, nebo touha po nezávislosti, ale on dobře věděl, že sedí na “sudu s prachem.” Maharaja sám byl hinduista a logicky se tedy přikláněl k Indii, většinové obyvatelstvo Kashmiru však byli a dodnes jsou muslimové. 

Již v říjnu 1947, pouhé dva měsíce  po rozdělení Indie  Pakistan zaútočil na osamocený Kashmir. Další kroky vzaly rychlý spád. Hari Singh požádal o pomoc Indii a následně připojil svůj podpis ke smlouvě o přistoupení k Indii. Tím se Kašmír stal jedním z mnoha dalších států Indické Republiky. Premier Jawaharial Nehru,  okamžitě vyslal do Kashmiru armadu. Pákistán s částečnou podporou obyvatelsva však odmítl kapitulaci. Výslednou  indo-pákistánskou válku pomohla ukončit až rezoluce OSN  v r. 1949. Málo se ví, že na jejím konečném znění, které se bohužel nepodařilo nikdy zcela naplnit, se kromě dalších pěti členů OSN podílelo také tehdejší Československo.

Bezpečnost

Dnes území Kašmíru spravují tři státy. Indie, Pákistán a Čína a panuje zde stav příměří, který je však  všemi stranami občas narušován.

Nicméně turisticky oblíbené a hojně navštěvovaný Jammu a Kashmir je poměrně bezpečný. V současnosti si nemůžeme být stoprocentně jisti nikde na světě, těžko však najdeme tak dobře kontrolovanou střeženou destinaci, jako je tato. Pakliže se sem vydáte, určitě využijte služeb místního průvodce, nebo cestovní kanceláře, tak si zajistíte maximální pohodlí a bezpečnost.

Magický Srinagar

Srinagar, letní hlavní město Jammu a Kashmir, leží na březích řeky Jhelum a každý kousek tohoto místa je opravdovým ztělesněním ráje na Zemi.

Omámeni chladným a čistým vysokohorským vzduchem se zde budete  cítit jako byste se sami stali součástí nejkrásnější přírodní galerie. Od divokých peřejí řeky Pahalgam, přes sebevědomé vrcholky osmitisicovek Himalájí, až po klidné pastviny Gulmarg vám pozorování scenerie způsobí husí kůži na těle. Je úplně jedno jestli se vydáte na pohodlný  trek s jeepem, nebo zvolíte  vzrušující paragliding.

Svou Srinagarskou pohádku můžete zakončit romantickou nocí na Hausbotu na jezeře Dal. Velkoklepý východ slunce vám umožní nezapomenutelný zážitek v odrazu himalajských štítů na hladině jezera.  I aktivní a nároční turisté si zde naleznou své uspokojení v podobě vysokokorských výstupů, či treků. Než jezero opustíte nechte se šikarou zavézt na zdejší, všemi barvami zařící Floating Market s čerstvými květinami a zeleninou.

Ladakh

Neboli také “území vysokých průsmyků” je jedinečný a překrásný region v oblasti Karakoram v blízkosti Velkých Himalájí, na východní hranici  sousedící s Tibetem. Ladakh patří mezi nejméně osídlené oblasti Indie. Obyvatelé jsou převážně Tibeťané a proto i jejich historie a kultura jsou úzce spjaty s Tibetem.

Úplně nejlépe  si cestu užijeme, když si najmeme auto se zkušeným řidičem, nebo usedneme  do pohodlného vlaku, který nás proveze touto “zapomenutou” krajinou až do  430 km vzdáleného Lehu.

Vysokohorské město Leh

se  nachází 3.524 metrů nad mořem. V historii byl Leh významnou  obchodní křižovatkou.

Naprosto dominantní stavbou Lehu je královský Leh Palace. Pochází ze 16. století, má devět podlaží a jeho střecha vám nabídne neuvěřitelný výhled na město, celé údolí a všudypřítomné štíty Himalájí.

Tato oblast je ideální také pro vyznavače náročných sportů, jako třeba vysokohorká turistika a cyklistika, horolezení, treky na motorkách a tyřkolkách, ale především vzrušující rafting.

A pro ty nejtrénovanější se zde každoročně koná Ladhak marathon. Ten letošní startuje 8. Září.

Blanka Jeetendra Varma, Navsari, India, červenec 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply