Indická svatba

Bohy požehnaná, předem pečlivě dojednaná…  Ale především veselá, barevná, bohatá a šťastná!

TÉMĚŘ KAŽDÁ SVATBA TADY V INDII JE DOMLUVENÁ

A to i v případě, že jde o vztah z lásky. Důvod je prostý. Všichni rodiče své děti milují a chtějí pro ně to nejlepší. A ony je za to velmi respektují. Což však vůbec neznamená, že na názoru budoucích partnerů nezáleží. Naopak! Poslední slovo je vždy jen na nich.

Mladí lidé se v Indii seznamují úplně stejně, jako všude jinde. Ve škole, v zaměstnání, mezi přáteli. Ale, co když ne? Diplom v kapse, skvělý job ale žádná láska na obzoru. Pak je obvyklé, že požádají rodiče o nalezení partnera. Snem většiny indických dívek je, dobře se vdát a ještě lépe někam do ciziny. No, a proč ne? Rodina  tedy začne hledat v okruhu svých známých. Nebo to zkusí  třeba prostřednictvím inzerátu v novinách. Budoucí partner by měl být ze stejné kasty a vyznání. Apochopitelně, pokud možno bohatší! A na 99% se najde.

SPRÁVNÝ ŽENICH, ČI NEVĚSTA JE “NA SVĚTĚ,”

takže vztah může pomalu začít. Samozřejmě, že dnes je to díky všem technologiím mnohem jednodušší. No, a když v sobě mladý pár najde zalíbení, což je nanejvýš pravděpodobné, je skoro ruka v rukávě. Tedy téměř. Protože teprve teď začíná tradiční seznamování a hlavně vzájemné prověřování rodin. A taky to nejdůležitější…  Vyjednávání o věnu.

POŽADOVÁNÍ VĚNA JE NEZÁKONNÉ,

ale ve skutečnosti se bez něj tady žádná svatba neobejde. Jelikož, když je ženich bohatý a ještě k tomu třeba z Ameriky, může si klást podmínky.   A taky, že si klade!  Třeba….jak honosná svatba bude, kolik hostů pozveme, mnno… nové auto by se hodilo… A rodina nevěsty se vším souhlasí.  Aby ne! Takovýhle kluk, je totiž  terno! Klidně se kvůli svatbě i zadluží.  Tady totiž platí, že čím větší okázalost, tím větší štěstí!

NA SPOLEČNÝ ŽIVOT SI MLADÝ PÁR MUSÍ JEŠTĚ POČKAT

A to i v případě, že  jsou oba z jednoho města, Žádné “zkusíme to nejprve na psí knížku”  v Indii možné není. Cudnost žen a dívek tady prostě patří mezi základy slušného vychování a samozřejmě vzbuzuje respekt. A to bez ohledu na to, zda máte dvanáctiletku, nebo doktorát na prestižní universitě.

Každé svatbě, jako všude jinde, předcházejí zásnuby. Ty Indické jsou  především bohy požehnané. A abych nezapomněla! Moc důležité je datum! Proto při jeho výběru poslední slovo nemá nikdo jiný, než astrolog a kněz.

Když jsou zásnuby šťastně za námi, může následovat svatba.  Kdykoliv. Třeba druhý den, nebo klidně až za rok.

INDICKÁ SVATBA TRVÁ TŘI DNY

a teprve poslední den se snoubenci potkají na společném slavnostním obřadu, jenž má svá pevná rituální pravidla a končí božím požehnáním přítomného kněze.

Celého třídenního svatebního maratonu se účastní stovky pozvaných hostů, První den nevěsta tráví tradičním zdobením hennou. Profesionální malířka maluje po dlouhé hodiny krásné ornamenty na její ruce a nohy. Přítomné ženy zpívají náboženské písně a modlí se za šťastnou budoucnost nevěsty.  Druhý den  večer se koná taneční předsvatební party.  Pozvaní hosté ze strany nevěsty utvoří kolo a všichni společně tančí v rytmu znějící hudby. Trochu odlišné oslavy na jiném místě, pořádá rodina ženicha. Dosud každý odděleně. Po celé tři dny se podává jídlo, každý host většinou obdrží i malou pozornost jako dárek.

Třetí den jsou snoubenci se svými nejbližšími usazeni na slavnostně dekorované podium.  Nejprve, za doprovodu své rodiny a hostů, přijede ve svatebním kočáře ženich. Oblečen je v tradiční vyšívanou svatební kurtu, na hlavě má turban. Nevěsta, ozdobena překrásnými šperky, oděna v nádherné saree, přijde jako poslední. Ostatní hosté sedí kolem jako v hledišti. Po obřadu, striktně vedeným knězem, nastává dramatická chvíle, kdy šťastní novomanželé společně odcházejí vstříc svému osudu. 

LOUČENÍ JE DRAMATICKÉ,

protože navzdory  upřímnému štěstí všech přítomných, nevěsta a celá její rodina srdceryvně pláčou. Jejich ze všech nedražší dcera, milovaná sestra, roztomilá vnučka, neteř, nejlepší přítelkyně, dnes navždy odchází do rodiny svého manžela. Samozřejmě, že si budou i nadále nablízku…..ale prostě jedna životní etapa právě teď končí a druhá, zcela neznámá, teprve začíná. Tato poslední tečka za obřadem je však vždy neuvěřitelně emocionální…..

NIC TADY ALE NEPLATÍ STOPROCENTNĚ,

jak si mnozí o Indii myslí. Znám mnoho rozvedených párů, mám pár přátel, kteří se nikdy neoženili, přítelkyně, jež zůstaly navždy single.  Děti našich známých se před lety nechaly oddat potají, proti vůli rodičů. Dnes už je vše urovnáno  a neshody dávno zapomenuty.

Blanka Jeetendra Varma, Navsari, Indie, April 2919

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

Leave a Reply