Můj první blog?

už si nepamatuji, o čem byl ten první. Ale nedávno mě inspirovala jedna návštěva, tak mě napadlo napsat, třeba…

Proč se (ne) zamilovat v Indii

Cestovat do Indie by mělo být výslovně zakázáno všem nešťastným, životem zklamaným, opuštěným a citově vyprahlým ženám všech věkových kategorii. Jináč si zaděláváte na problém.

Pakliže do této kategorie patříte, raději ještě s cestou do Indie chvíli počkejte. Balit kufr začněte teprve, až si budete jisté, že…… ohnivě černé oči se vám protiví, oslovení “madam” vás nechává lhostejnou a otázky na váš rodinný stav vnímáte jako projev drzosti, nikoliv jako nabídku k sňatku. Pak teprve je ten správný čas.

První, co vás v Indii přivítá, tedy kromě rozpáleného slunce, je úsměv. Indové jsou velmi pozitivní, úsměv je jejich přirozený naturel. Je to nakažlivé a navíc jasné, že veselý a šťastný člověk nelpí na každé Rupii.

Jste pohledná žena, bílé tváře ze západního, bohatého světa, přiletěla jste letadlem… to všechno svědčí o tom, že máte peníze. A proč byste je vozila nazpátek, když je můžete nechat tady…..

První srážka s realitou přichází většinou už v taxiku nebo v rikhse při placení. “Meter doesn work madam” “My son has birthday today” “No no, I dont have any change” je obvyklá počáteční konverzace. Je Vám ho chudáka líto, žejo? Vaše lítost ale zvyšuje cenu zboží přímo astronomicky….. No, a po pár dnech už máte všechno v malíku, dokonce jste se s jedním driverem zkamarádila. Byl tak hodný, že Vám ukázal super obchod, kde jste výborně nakoupila. A tam byli tak dojemně laskaví, že Vám uvařili čaj, nabídli sušenky a starali se o Vás jako o princeznu. “To by měly vidět ty věčně votrávený a neochotný nány doma.” pomyslíte si. No, bodejť by ne. “God bless you” a všichni jsou spokojeni! Z té hrdinsky usmlouvané částky totiž majitel obchodu s radostí ještě vyplatí tučnou provizi vašemu starostlivému průvodci. “Představ si, čekal na mě celou noc před hotelem, aby mě včas odvezl na letiště!” píšete úplně rozrušená kamarádce večer domů. Ve skutečnosti to znamená, že řidič spal v autě jako každý jiný den, jen tentokrát u vašeho hotelu. Páč je to nejblíž. A vzhledem k tomu, co jste mu slíbila zaplatit, byl by naprostý šílenec, kdyby tenhle zlatý job nevzal.

“You are my sweetheart” vyřčené při večerním drinku, na který jste ho samozřejmě pozvala, protože on jinak alkohol nepije, Vám definitivně zablokuje levou hemisféru a odplaví zbývající mozkové buňky. Jste v tom až po uši! Vaše rozervané srdce křičí “Musím!! mu nějak pomoct! Takový krásný a vzdělaný kluk, navíc ve svých 35 stále ještě svobodný, přece nemůže takhle žít a tvrdě pracovat a za tak mrzkou mzdu. Rozhodnutí “Musím mu pomoct” už jste bleskově učinila i za něj dávno a teď jen usilovně přemítáte, zda máte nějaké užitečné známosti. Nejlépe rovnou na ministerstvu vnitra, nebo aspoň na cizinecké policii. Jenže, “Tam se o něj postarám, on mě za to bude navždy milovat a budeme šťastní až do smrti” nefunguje! Tedy většinou ne tady. Láska je pomíjívá, ego trvalé…. A ego indických mužů je velké. Ve srovnání s nimi se jejich evropské protějšky mohou jevit jako růžové, lety sešlapané pantofle pro návštěvy.

Navíc, mějte na paměti, že “moje auto, můj dům” tady ve skutečnosti znamená, že bydlím u rodičů a řídím tátovo auto. “God is great” je informace o tom, že už jsme se pomodlili a tedy očekáváme, že ten nahoře to ňák všecko vyřeší.

Ale copak jsou v Indii jen chudí kluci? No to ani náhodou! Jenže! Ti bohatí, a že je jich tu dost, si téměř vždy vyberou indickou a stejně bohatou holku. Nebo spíše rodiče vyberou a svatbu domluví. Samozřejmě ve spolupráci se snoubenci. Rodinné majetky se tak spojí a nehrozí, že je o ně nějaká hysterická blondýna jednou připraví a že miláček bude živořit o hlávkovém salátu k večeři, který si ještě navíc bude muset cestou domů nejspíš koupit sám. Mladé Indky jsou dnes také vzdělané, sebevědomé a emancipované. Umí si však se silným mužským “já” poradit. Naučily se to od svých matek a proto mají často i navrch. A indičtí muži jsou spokojení. Nikdo si nedovolí je poslat s košem, dokonce i funkce elektrovysavače jim po celý život zůstává většinou utajena. Za to však musí tvrdě platit. Ale oni jsou na to hrdi! Šťastnou manželku zdobí jedině drahé šperky a šaty. A šťastná manželka je také dokonalou vizitkou svého muže. Čím úspěšnější manžel, tím “mu dražší manželka.”

P.s. Berte mé řádky prosím s úsměvem a nadhledem. Protože nic a nikdy neplatí stoprocentně. Třeba, kdysi jedna chudá italská dívka udělala později, díky své práci v Cambridském universitním bistru, úžasnou kariéru. Jmenuje se Sonia Gandhi a dnes patří mezi nejmocnější ženy Indie.

Blanka Jeetendra Varma, Mumbai, 7. listopadu 2019

besthelpinghands.com

Author: blankavarma

Vyrostla jsem v Praze a celý život toužila žít v Africe. Na chvilku jsem si to zkusila, ale osud mě nakonec zavál dál na východ, do Indie. A jsem mu za to vděčna. Život v cizině a vedle cizince může učinit život vzrušující. A to ten můj nepochybně je. Můžete ho prožívat se mnou, jestli chcete. Vítejte na palubě!

One thought

  1. Dobrý den, Blanko, narazila jsem na Vás díky reportáži na akualne.cz a už skoro 2 hodiny čtu články na Vašem blogu. Moc se bavím a je mi hezky zároveň. Indii znám z pozice ještě mladého cestovatele (to už tedy bylo před 20 lety 🙂 i z doby trochu pozdější. Byla jsem tam 2x- celkem skoro 5 měsíců. A moc mi ta země učarovala. Ty emoce tam prožité jsou silné – a to na všechny strany, že :-), ale v dobrém na to všechno vzpomínám, vždy s úsměvem na rtech. Procestovala jsem velkou řadu dalších zemí, ale Indie je prostě unikát. A Vaše články jsou kouzelné, tak za ně chci moc poděkovat. A myslím na všechny Indy i na Vás v tyto dny, kdy zemi sužuje covid. To byla vlastně moje dnešní motivace – zjistit, jak to tam vypadá a narazila jsem na Vás. Díky a hezké dny Radka

Leave a Reply